Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
04.12.2013 09:22

Rekrutacja do przedszkoli. Sejm przygotuje zmiany

Posłowie zajmą się dzisiaj także zmianami w kodeksie karnym i prawem o ruchu drogowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty. Okazał się on niekonstytucyjny.

Projekt to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku. Trybunał orzekł, że dotychczasowe przepisy o naborze do publicznych przedszkoli i szkół są niekonstytucyjne - dają bowiem ministrowi edukacji zbyt dużą swobodę tworzenia zasad rekrutacji.

Zgodnie z projektem w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne.

Posłowie będą też debatować nad zmianami w Kodeksie postępowania karnego oraz Prawie o ruchu drogowym, a także nad projektem zmian w ustawie o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Polski.

W porządku środowych obrad jest też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Potrzeba nowelizacji ustawy - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - wynika z dążenia do efektywnego wykorzystywania wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym. Efektywne wykorzystanie tych środków ma wpłynąć na obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa wynikające z możliwości korzystania z aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.

Posłowie wysłuchają też informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2012 roku na rzecz realizacji postanowień _ Karty Praw Osób Niepełnosprawnych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zajmie się zmianami w kodeksie karnym Trzy poselskie projekty nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczące przedawnienia karalności przestępstw seksualnych lub zatarcia skazania za takie przestępstwa, rozpatrzy w czwartek Sejm. W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Izby.
Wyższe kary za dzieciobójstwo? Sejm mówi... Autorzy projektu proponowali, by zabójcy dzieci podlegali karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
Te propozycje PO doprowadzą do absurdu? Prawo karne powinno być ścisłe i precyzyjne, w tym zaś wypadku pole do interpretacji jest zbyt duże - ocenia Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.
Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz