Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty. Okazał się on niekonstytucyjny.
Projekt to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku. Trybunał orzekł, że dotychczasowe przepisy o naborze do publicznych przedszkoli i szkół są niekonstytucyjne - dają bowiem ministrowi edukacji zbyt dużą swobodę tworzenia zasad rekrutacji.
Zgodnie z projektem w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne.
Posłowie będą też debatować nad zmianami w Kodeksie postępowania karnego oraz Prawie o ruchu drogowym, a także nad projektem zmian w ustawie o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Polski.
W porządku środowych obrad jest też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Potrzeba nowelizacji ustawy - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - wynika z dążenia do efektywnego wykorzystywania wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym. Efektywne wykorzystanie tych środków ma wpłynąć na obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa wynikające z możliwości korzystania z aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.
Posłowie wysłuchają też informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2012 roku na rzecz realizacji postanowień _ Karty Praw Osób Niepełnosprawnych _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Sejm zajmie się zmianami w kodeksie karnym Trzy poselskie projekty nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczące przedawnienia karalności przestępstw seksualnych lub zatarcia skazania za takie przestępstwa, rozpatrzy w czwartek Sejm. W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Izby. | |
Wyższe kary za dzieciobójstwo? Sejm mówi... Autorzy projektu proponowali, by zabójcy dzieci podlegali karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. | |
Te propozycje PO doprowadzą do absurdu? Prawo karne powinno być ścisłe i precyzyjne, w tym zaś wypadku pole do interpretacji jest zbyt duże - ocenia Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. |