Notowania

euro
21.08.2009 13:48

Rekordowe fałszerstwo 9 mln euro w "bin ladenach"

Fałszerze wpadli w okolicach Walencji. Część banknotów była już gotowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Liane Matrisch/Dreamstime.com)

Policja hiszpańska przejęła w regionie Walencji prawie 9 milionów fałszywych euro w banknotach po 500 euro. To największa tego rodzaju konfiskata w Unii Europejskiej. Zatrzymano 14 osób.

Jak podano, policja przejęła wyrafinowane laboratorium, w którym na zaawansowanym etapie fałszowania było 8 milionów podrobionych euro, a 850 tys. zostało już ukończonych.

Na trop afery policja wpadła w 2008 roku podczas śledztwa dotyczącego siatki handlarzy narkotyków działającej w porcie w Walencji. Odkryła wówczas, że inna organizacja użytkuje hangar, w którym znajdują się wyrafinowane urządzenia kupione we Francji. Kilku członków tej siatki udało się do Chin, by kupić tam chemikalia. Ponadto policja przejęła na lotnisku ładunek papieru służącego do fałszowania banknotów, również pochodzący z Chin.

Europol powiadomił w komunikacie, że materiały przejęte podczas operacji hiszpańskiej policji pozwoliłyby na sfałszowanie 660 milionów euro.

Agencja AFP dodaje, że banknoty o nominale 500 euro w Hiszpanii nazywane są _ bin ladenami _, ponieważ wszyscy o nich słyszeli, ale nikt nie widział ich na własne oczy. Uważa się, że ten nominał krąży w nielegalnych transakcjach, szczególnie w branży nieruchomości, w której płacono nimi _ pod stołem _ w czasie boomu mieszkaniowego w ostatnich latach.

Poradnik Money.pl
*Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary? * Nawet najlepiej zabezpieczone banknoty i monety są fałszowane. Money.pl radzi jak nie paść ofiarą oszustów. Czytaj w Money.pl
Tagi: euro, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz