Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić ustawę i ułatwić uzyskiwanie *odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa - czytamy w "Rzeczpospolitej". *
Do tej pory zajmowały się tym sądy powszechne w procesach. Wkrótce decyzje te podejmować będą prezesi sądów, co znacznie ma ułatwić i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków – czytamy w dzienniku.
Kompensata dla ofiar przestępstw ma zapewnić pieniądze na leczenie i utrzymanie. Chodzi o przestępstwa umyślne, których skutkiem jest choroba i niezdolność do pracy ofiary. W razie jej śmierci kompensata przysługuje najbliższym.
Kompensacji podlegają wyłącznie utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia oraz pogrzebu. Nie ma ona pokrywać szkód materialnych ani stanowić zadośćuczynienia za krzywdy moralne. Jest ona wypłacana ze Skarbu Państwa i maksymalnie wynosić może 12 tysięcy złotych. Przysługuje ona ofierze przestępstwa, która nie otrzymała odszkodowania ani od sprawcy, ani z innego źródła (np. z ubezpieczenia)
.
Jak podaje gazeta poszkodowany musi złożyć wniosek o przyznanie kompensaty w ciągu dwóch lat od dokonania na nim przestępstwa. Prezesi będą w tych sprawach podejmować decyzje administracyjne w ciągu miesiąca lub dwóch w zależności od sprawy.