Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy wieku emerytalnego? Ewa Kopacz: Sprawa jest zamknięta

0
Podziel się:

Projekt PiS przewiduje przywrócenie stanu sprzed ostatniej zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Reformy wieku emerytalnego? Ewa Kopacz: Sprawa jest zamknięta
(Mariusz Grzelak/Reporter)
bEJuPBdx

_ - Bardzo proszę, by każdy zajmował się swoją partią, swoimi deklaracjami i obietnicami. Wydłużenie wieku emerytalnego nie było łatwe, ale przeprowadziliśmy tę reformę i ta sprawa jest zamknięta _ - tak Ewa Kopacz odniosła do zapowiedzi PiS złożenia projektu przywracającego poprzednie regulacje dotyczące wieku emerytalnego. Ponadto polska premier podsumowała dwudniowy szczyt Europa-Azja w Mediolanie.

Aktualizacja: 21:20

Projekt ustawy przygotowany przez PiS - jak mówił prezes partii Jarosław Kaczyński - przewiduje przywrócenie stanu sprzed ostatniej reformy emerytalnej od 1 stycznia 2015 r.

bEJuPBdz

_ - Prezes Kaczyński, ponieważ nie ma możliwości wymyślenia czegokolwiek innego, wraca do rzeczy, które są kwestią zamkniętą _ - dodała. Jak powiedziała premier, życzy prezesowi Prawa i Sprawiedliwości jak najwięcej powodzenia w reformowaniu kraju._ - Przypominam tylko, że by to czynić, trzeba wygrać wybory _ - dodała Kopacz. - _ Ja odważnie będę walczyć o to, by to PO wygrała wybory i reformowała nie tylko słowem, ale i czynem _ - powiedziała szefowa rządu.

Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r.

Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.

Rola Polski w kryzysie ukraińskim

Premier Ewa Kopacz wróciła do Polski dwudniowego szczytu Europa-Azja w Mediolanie. Spotkała się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, rozmawiała o pakiecie klimatycznym. Rozmowę w cztery oczy z ukraińskim przywódcą określiła jako szczerą i dynamiczną. Podkreśliła, że prezydent Poroszenko jest bardzo zdeterminowany oraz pełen energii i wiary.

bEJuPBdF

Premier Kopacz nie chciała mówić o informacjach przekazanych przez Poroszenkę, dotyczących rozmów, które odbył z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zachodnimi przywódcami. Zastrzegła, że nie dyskutowała z Poroszenką o kontrakcie, dotyczącym dostaw gazu z Rosji na Ukrainę. _ _

_ - Mówiliśmy tylko o roli Polski _ - powiedziała premier Kopacz. W rozmowie poruszono natomiast między innymi kwestie wsparcia przez Polskę walki z korupcją na Ukrainie, czy reform samorządowej i gospodarczej. Petro Poroszenko podkreślał, że bardzo ważne jest dla niego, by Unia Europejska mówiła w sprawie Ukrainy jednym głosem.

Co z pakietem klimatycznym?

Wcześniej, na konferencji prasowej, Ewa Kopacz powiedziała, że działania Unii muszą być wpisane w dobro polskiej gospodarki. Nawiązała tym samym do polskiego stanowiska w sprawie redukcji emisji CO2. Pakiet klimatyczny będzie głównym tematem unijnego szczytu w przyszłym tygodniu.

bEJuPBdG

Polska premier tłumaczyła, że Polska, która na tle innych europejskich gospodarek rozwija się w sposób szczególny, wywiązuje się ze swoich zobowiązań z 2008 roku i redukuje emisje dwutlenku węgla. Skonstatowała, że nałożenie na nasz kraj dodatkowych obciążeń odnośnie redukcji CO2 może się odbić rykoszetem na naszej gospodarce.

Komisja Europejska proponuje 40-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla do 2030 roku i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 27 procent. Obowiązujący do 2020 roku pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-procentową redukcję emisji CO2 i 20-procentowy udział energii odnawialnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt w Mediolanie. PiS popiera premier Kopacz PiS zapewnia o wsparciu Ewy Kopacz, jeśli zdecyduje ona o wecie wobec pakietu klimatycznego.
Ewa Kopacz _ zamyka rozdział _ z Rostowskim Mianowaniu Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwił się koalicyjny PSL.
Kopacz: Pomnik smoleński będzie... Jeśli projekt miałby służyć upamiętnieniu tych osób, a nie rozniecaniu sporów politycznych, to jest szansa na jego realizację.
bEJuPBea
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)