Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz przesądzone?

0
Podziel się

Według Stronnictwa Demokratycznego, Komisarz Wyborczy pozytywnie zweryfikował 140 tysięcy podpisów.

Referendum za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz przesądzone?
(PAP/Paweł Supernak)
bEqAXaqd

Na przełomie września i października dojdzie do referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz -Waltz - twierdzi Jan Artymowski ze Stronnictwa Demokratycznego. Państwowa Komisja Wyborcza nie zamierza wypowiadać się w kwestii zastrzeżeń posła Andrzeja Halickiego (PO) dotyczących zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy.

Według polityka Komisarz Wyborczy pozytywnie zweryfikował 140 tysięcy podpisów wymagane do tego by referendum się odbyło.

_ - Komisarz wyborczy skończył weryfikacje podpisów i więcej weryfikować już nie będzie. Teraz trwają prace nad dokumentami koniecznymi by referendum ogłosić i wszystko wskazuje na to, że do referendum dojdzie na przełomie września i października - _ mówi Artymowski.

bEqAXaqf

Informacji Jana Artymowskiego nie potwierdza Warszawska Wspólnota Samorządowa, która zainicjowała referendum. Z kolei pełnomocnik referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Marek Makuch powiedział, że spodziewa się, iż komisarz wyda postanowienie ws. referendum 20-21 sierpnia.

Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza nie może wiążąco wypowiadać się w kwestii zastrzeżeń posła Andrzeja Halickiego (PO) dotyczących zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy - powiedział szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

W ubiegłym tygodniu szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zwrócił się do PKW z pismem, w którym zakwestionował sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

Jak powiedział Czaplicki, PKW może jedynie udzielić wyjaśnień w sprawie przepisów dotyczących referendum, więc nie odniesie się wprost do pisma Halickiego. Szef KBW zaznaczył, że ocena, czy karty, na których zbierano podpisy, spełniają wymogi ustawowe, należy do komisarza wyborczego. Dodał, że komisarz otrzymał pismo posła PO do wiadomości i będzie musiał brać pod uwagę jego zastrzeżenia przy wydaniu postanowienia o przeprowadzeniu referendum bądź o odrzuceniu wniosku o jego przeprowadzenie.

bEqAXaql

Podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz trafiły do komisarza wyborczego w Warszawie pod koniec lipca. Organizatorzy mówili wówczas, że zebrali ich 232 tys., PiS zebrał ok. 49 tys.

Komisarz ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Oznacza to, że postanowienie musi zostać wydane najpóźniej 21 sierpnia.

Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są liczone wszystkie głosy - liczenie odbywa się do momentu, w którym okazuje się, że ich liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania). W przypadku referendum w Warszawie musi być ich 133 tys. 576.

Zgodnie z prawem, jeśli komisarz zdecyduje o przeprowadzeniu referendum, musi się ono odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50. dnia od opublikowania postanowienia komisarza. Oznacza to, że referendum w Warszawie musiałoby odbyć się najpóźniej w połowie października.

bEqAXaqm

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum na życzenie? Są propozycje Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda twierdzi, że Polacy powinni mieć możliwość korzystania z referendum bez konieczności zgody Sejmu.
Decyzja o referenum w Warszawie dopiero... - _ Spodziewamy się, że komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws.odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia _.
Opozycja idzie po Gronkiewicz-Waltz. Złamali prawo? Prezydent Warszawy odpowiada na wniosek o referendum w sprawie jej odwołania. Politycy PO oskarżają PiS o złamanie prawa.
bEqAXaqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)