Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Warszawie. Solidarna Polska nawołuje do opozycji

0
Podziel się:

Solidarna Polska apeluje do partii opozycyjnych o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił w sprawie referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Referendum w Warszawie. Solidarna Polska nawołuje do opozycji
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Solidarna Polska apeluje do partii opozycyjnych o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił w sprawie referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Według SP stolicy potrzebny jest _ położnik dynamizmu rozwoju i wielkości Warszawy _, a nie _ bierny i nieudolny _ prezydent.

Dzisiaj w Sejmie obradowała Rada Polityczna Solidarnej Polski, w całości poświęcona referendum w Warszawie. Jak podkreślił szef SP Zbigniew Ziobro, odwołanie Gronkiewicz-Waltz jest konieczne i niezbędne wobec _ złej, nieudolnej i niekompetentnej _ postawy obecnej prezydent.

W jego ocenie, istnieje obecnie realna szansa na zmianę _ złej _ sytuacji w Warszawie. Poinformował, że w przypadku skutecznego odwołania Gronkiewicz-Waltz kandydatem SP na nowego prezydenta stolicy będzie b. marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

_ - Warszawie potrzebny jest prezydent, który będzie czymś w rodzaju położnika dynamizmu rozwoju i wielkości Warszawy, bo Warszawa chce rozwoju, a warszawiacy aż kipią energią _ - mówił z kolei Dorn.

Według niego wiążący wynik referendum jest zagrożony z powodu możliwej zbyt niskiej frekwencji. Dlatego - jak poinformował - razem z wiceszef SP Jackiem Kurskim wystosował list do głównych postaci kampanii referendalnej, w którym apeluje o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił w celu skutecznego odwołania Gronkiewicz-Waltz. List zaadresowany został do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy Piotra Glińskiego, posła niezrz. Ryszarda Kalisza, kandydata Ruchu Palikota na prezydenta Warszawy Andrzeja Rozenka i inicjatora akcji referendalnej Piotra Guziała.

_ - Powróćmy do korzeni obywatelskości. Przywróćmy akcji referendalnej jej siłę. W ostatnim tygodniu kampanii referendalnej spotkajmy się razem na wspólnym spotkaniu z mieszkańcami stolicy, aby pokazać, że chodzi o wspólne obywatelskie działanie, a nie walkę jednej partii władzy z drugą partią opozycji. Uważamy, że naturalnym organizatorem takiego spotkania powinna być Warszawska Wspólnota Samorządowa, która jako pierwsza podjęła inicjatywę referendalną _ - powiedział Dorn, cytując fragmenty listu.

Politycy SP na swojej radzie przedstawili także plakat i hasło akcje referendalnej _ Zróbmy porządek w Warszawie _. Ma ono nawiązywać do bliskiego liderom ugrupowania obszaru bezpieczeństwa. SP po spotkaniu ruszy w Warszawę, by rozdawać swoje ulotki i wpinki zachęcające warszawiaków do udziału w referendum.

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała, poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska, których działacze włączyli się w zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy. SLD nie podjęło jeszcze decyzji ws. poparcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Gronkiewicz-Waltz zostanie szefową warszawskiej PO? Dotychczas kandydatką na tę funkcję była obecna przewodnicząca warszawskich struktur Platformy posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska.
Cimoszewicz wziąłby udział w referendum Polityk lewicy głosowałby za pozostaniem Hanny Gronkiewicz - Waltz na stanowisku prezydent stolicy.
Tusk znów zachęca, by nie iść na referendum Szef rządu podkreślił, że nie namawia do bojkotu referendum w stolicy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)