Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Warszawie nieważne? Do sądu trafiają kolejne wnioski

0
Podziel się:

Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu siedmiu dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów.

Referendum w Warszawie nieważne? Do sądu trafiają kolejne wnioski
(imagestock/iStockphoto)

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło dotychczas dziewięć protestów w związku z przeprowadzonym 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dzisiaj mija termin składania protestów.

_ - Na chwilę obecną - do popołudnia - jest dziewięć protestów; ich rozpatrzeniem będą zajmowały się wydziały cywilne _ - poinformował Maciej Gieros z sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie.

Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu siedmiu dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

Warszawska delegatura Państwowej Komisji Wyborczej poinformowała, że wtorek jest ostatnim dniem, w którym można składać protesty. Zbiorczą informacją na temat ich ostatecznej liczby Komisja ma dysponować w dniu jutrzejszym.

Na początku ubiegłego tygodnia miejska komisja ds. referendum podała oficjalne wyniki głosowania. Referendum było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 25,66 proc.; prezydent Warszawy nie została odwołana. W głosowaniu udział wzięły 343 tys. 732 osoby. Głosów nieważnych oddano 4 tys. 250, ważnych 339 tys. 482. Za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz zagłosowało 322 tys. 17 osób, przeciwko było 17 tys. 465 osób.

Referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r. Wówczas do urn poszło 649 tys. 49 osób. Swój głos musiało więc oddać co najmniej 389 tys. 430 warszawiaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja: Referendum bez incydentów Przebieg głosowania był bardzo spokojny - powiedział rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji starszy aspirant Mariusz Mrozek.
Tusk: To jest bardzo nietypowa sytuacja Premier nie chciał mówić o koniecznych decyzjach personalnych, gdyby obecna prezydent Warszawy została odwołana. Namawiał, by poczekać z pytaniami w tej sprawie do rozstrzygnięcia referendum.
Apelują do opozycji. Ziobro: To jest konieczne Solidarna Polska apeluje do partii opozycyjnych o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił w sprawie referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)