Notowania

referendum w szkocji
15.10.2012 19:45

Referendum niepodległości. Dogadają się?

Brytyjskie media już od soboty informują, że oba rządy dobiły targu w kwestii referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zmeel/iStockphoto)

Przywódcy Wielkiej Brytanii i Szkocji podpisali porozumienie, zgodnie z którym historyczne referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w 2014 roku. Uzgodnienia zapadły podczas spotkania w Edynburgu.

W styczniu premier David Cameron zapowiedział, że referendum odbędzie się w ciągu 18 miesięcy. Według komentatorów, premier Wielkiej Brytanii podjął taką decyzję, ponieważ w sondażach nadal większość Szkotów opowiada się za pozostaniem w ramach Zjednoczonego Królestwa.
Brytyjski premier David Cameron spotkał się w Edynburgu z premierem szkockiego rządu krajowego, Alexem Salmondem. Obaj uścisnęli sobie dłonie przed siedzibą szkockiego samorządu, St Andrew's House, po czym zaszyli się w jego wnętrzu.

Brytyjskie media już od soboty informują, że oba rządy dobiły targu w kwestii referendum. Rządzący w Edynburgu szkoccy nacjonaliści uzyskali prawo do przeprowadzenia go, tak jak chcieli, jesienią 2014 roku. Zgodnie z ich postulatami, prawo głosu przysługiwać też będzie 16- i 17-latkom, a treść pytania ustali szkocki parlament, w którym Partia Narodowa Alexa Salmonda posiada bezwzględną większość. Londyn sprzeciwił się natomiast postulatowi zawarcia w referendum dodatkowego pytania - o rozszerzenie uprawnień samorządu, gdyby większość Szkotów nie opowiedziała się jednak za niepodległością.

Najnowszy sondaż wskazuje, że za utrzymaniem ponad trzechsetletniej unii państwowej Szkocji i Anglii jest 53% Szkotów, za jej zerwaniem tylko 28%. Odroczenie referendum jest więc na rękę nacjonalistom, którzy zyskują 2 lata na swoją kampanię.

Od 1998 roku Szkocja posiada szeroką autonomię. Parlament i rząd Szkocji w Edynburgu mogą decydować między innymi o rolnictwie, służbie zdrowia, edukacji czy wymiarze sprawiedliwości. O strategicznych kwestiach takich jak zyski z wydobycia ropy naftowej, polityka zagraniczna czy siły zbrojne pozostają w gestii rządu w Londynie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zgodzą się na małżeństwa homoseksualistów? Popiera ich autonomiczny rząd, buddyści, kwakrowie i Towarzystwo Pogańskie. Uda się wprowadzić zmiany?
Wydadzą 5 miliardów złotych na szkocką whisky Brytyjska firma to gigant na rynku alkoholowym. Wartość firmy przekracza już 180 miliardów złotych. Tak chcą podbić świat.
Kupili lotnisko w stolicy. Za 807 mln funtów Firma, do której należy m.in. podlondyński port w Gatwick została właścicielem lotniska w Edynburgu.
Tagi: referendum w szkocji, głosowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz