Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
referendum w katalonii
04.10.2014 16:38

Referendum w Hiszpanii. Premier do Katalonii: Zostańmy razem

Dzień wcześniej, mimo decyzji Sądu Konstytucyjnego w Madrycie, premier regionu Arturo Mas powołał komisję wyborczą, która przeprowadzi referendum niepodległościowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)
Mariano Rajoy

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał dziś Katalończyków, by pozostali razem z resztą Hiszpanii. Podczas konwencji rządzącej Partii Ludowej, której przewodzi, stwierdził: litera prawa i dialog - oto wyjście z sytuacji.

Dzień wcześniej, mimo decyzji Sądu Konstytucyjnego w Madrycie, premier regionu Arturo Mas powołał komisję wyborczą, która przeprowadzi referendum niepodległościowe.

_ Pragnę, abyśmy zostali razem _ - powiedział premier Rajoy do Katalończyków, dodał jednak, że _ nikt nie stoi ponad prawem _ - odnosząc się do planów rządu regionalnego, który zignorował decyzję sądu.

Na początku tygodnia Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii zawiesił prawo zezwalające na przeprowadzenie plebiscytu, planowanego na 9 listopada. Od chwili zaskarżenia przez rząd centralny rozporządzeń wprowadzonych przez rządy autonomiczne, zostają one automatycznie zawieszone na pięć miesięcy i w tym okresie Trybunał rozpatruje skargę.

Rządząca Partia Ludowa (PP) zapowiedziała już, że zaskarży również decyzję rządu Katalonii o powołaniu komisji wyborczej.

Od czasu ogłoszenia planowanej daty głosowania w Katalonii, rząd centralny w Madrycie deklarował jasno, że nie dopuści do plebiscytu. Zdaniem Rajoya jego przeprowadzenie byłoby niezgodne z hiszpańską konstytucją. Kataloński parlament poszukuje jednak rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby ominąć ten problem.

Czytaj więcej w Money.pl
Katalonia: Nie będzie kampanii, ale referendum Kataloński rząd nie zamierza zmienić planu dotyczącego listopadowego referendum. Wczoraj kierujący regionem Artur Mas poinformował, że odwołuje kampanię dotyczącą głosowania.
Katalonia nie rezygnuje z walki o niepodległość Katalończycy chcą zorganizować 9 listopada własne referendum niepodległościowe, pomimo sprzeciwu władz centralnych.
Rekiny przy hiszpańskich plażach Czerwone flagi zakazujące kąpieli wywieszono w kurortach nieopodal Tarragony, w południowej Katalonii.
Tagi: referendum w katalonii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz