Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Recykling odpadów to idealny biznes dla oszustów

0
Podziel się:

24 osoby odpowiedzą przed sądem za oszustwa. Chodzi o kwotę ponad 15 mln złotych.

Recykling odpadów to idealny biznes dla oszustów
(Jacek Dominski/REPORTER)

24 osoby odpowiedzą przed sądem za oszustwa przy obrocie odpadami szklanymi. Według katowickiej prokuratury przedstawiciele zajmujących się tym firm wyłudzali pieniądze, wykazując w dokumentach fikcyjną zbiórkę i recykling.

Akt oskarżenia w tej sprawie został przesłany do Sądu Okręgowego w Katowicach - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

13 spośród oskarżonych odpowie za udział w grupie przestępczej, działającej od stycznia 2007 roku do 31 sierpnia 2011 r. Inne zarzuty dotyczą poświadczania nieprawdy w dokumentach dotyczących zbiórki i recyklingu odpadów szklanych oraz oszustw.

Według prokuratury, oskarżeni oszukali na łączną kwotę 15 mln zł kilkanaście tzw. organizacji odzysku z całej Polski. Chodzi o zakup przez te organizacje fikcyjnych dokumentów dotyczących odzyskiwania odpadów - odzyskiwania, którego w rzeczywistości nie było.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach jest zobowiązany do recyklingu opakowań albo odprowadzenia tzw. opłaty produktowej. Nie musi tego jednak robić sam - mogą to robić tzw. organizacje odzysku, które w imieniu przedsiębiorców mogą rozliczyć się z opłaty produktowej.

_ - W tej sprawie oskarżeni, którzy byli przedstawicielami podmiotów gospodarczych zajmujących się zbiórką odpadów szklanych wykazywali fikcyjny obrót tymi odpadami - faktycznie nie dokonywali zbiórki tych opakowań i nie dokonywali ich recyklingu. Pomimo tego wystawiali faktury i inne dokumenty dokumentujący te zdarzenia. Fikcyjne dokumenty następnie przekazywali do organizacji odzysku, a ci składali sprawozdania do urzędów marszałkowskich _ - wyjaśniła prok. Zawada-Dybek.

Według prokuratury przedstawiciele dwóch organizacji odzysku - z Tarnowa i Warszawy - mieli świadomość, że dochodzi do _ przekrętu _. W związku z tym oskarżeni zostali o działanie na szkodę tych organizacji odzysku i narażenie ich na powstanie szkody w kwocie ponad 15 mln złotych oraz narażenie na uszczuplenie Skarbu Państwa reprezentowanego przez urzędy marszałkowskie na kwotę ponad 15 mln zł przez nieodprowadzenie należnej opłaty produktowej.

Jak podała rzeczniczka prokuratury, część oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów, 12 z nich złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze i wymierzenie im kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny.

W śledztwie dwie osoby były aresztowane, obecnie wszyscy oskarżeni odpowiadają już z wolnej stopy - stosowane są wobec nich poręczenia majątkowe, najwyższe z nich wynosi 200 tys. zł. Za zarzucane oskarżonym przestępstwa może grozić kara do 15 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Jakie zmiany w ustawie śmieciowej? Minister środowiska Maciej Grabowski powołał zespół do spraw analizy wdrażania tzw. ustawy śmieciowej - poinformował resort.
Energia z odpadów Interesuje Cię przemysł, paliwa, technologie? Jeżeli chcesz poznać tajniki wytwarzania energii z odpadów druga edycja międzynarodowego Seminarium "Energia z odpadów.
Kary nas zmotywują Oficjalne dane w obrębie elektrośmieci to fikcja, zużyte sprzęty nadal masowo lądują w lasach. Profesjonalne firmy zajmujące się recyklingiem zamykają swoje punkty z obawy przed sankcjami karnymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)