Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała medykom, by wypowiedzieli umowy z NFZ dotyczące recept na leki refundowane i nie podpisywali nowych umów, jeżeli nadal będą one przewidywały kary. Taką decyzję NRL podjęła podczas dzisiejszego posiedzenia.
[Aktualizacja 18:22]
Rada podkreśla, że takie działania mają być podjęte, jeżeli przepisy dotyczące wypisywania recept na leki refundowane nie zmienią się do 1 lipca.
_ - Musimy szukać wspólnie z lekarzami sposobu, aby ograniczyć przypadki nadużyć albo niefrasobliwości, bo inaczej ten system refundacji też nam pęknie, i liczę tu też na zrozumienie lekarzy, że jakaś elementarna dyscyplina przy dysponowaniu pieniądzem publicznym musi być _ - powiedział premier, pytany o tę sprawę po posiedzeniu Komisji Trójstronnej.
_ - Jeśli nie będzie możliwości egzekwowania, dyscyplinowania lub pilnowania takich zdrowych proporcji, to wszyscy popłyniemy, wydamy dziesiątki miliardów złotych na lekarstwa i ucieszą się tylko ci, którzy na lekarstwach zarabiają _ - dodał.
Premier podkreślał, że trzeba szukać sposobu, aby ograniczyć przypadki nadużyć w systemie refundacji leków. _ - Skoro taksówkarz jest zdyscyplinowany przez kasę fiskalną, skoro w każdej firmie bada się zasadność wydawania pieniędzy, szczególnie gdy są to środki publiczne, to i w przypadku dysponowania pieniądzem publicznym przy refundowaniu leków też musimy wszyscy trzymać jakąś elementarną dyscyplinę _ - mówił.
NRL rekomenduje lekarzom, którzy prowadzą prywatne praktyki, wypowiedzenie umów z NFZ i niezawieranie nowych, jeżeli nadal będą one przewidywały kary za wystawienie recept osobom nieubezpieczonym oraz w przypadkach nieuzasadnionych, w wysokości nienależnej refundacji.
Medykom zatrudnionym w szpitalach i przychodniach Rada zarekomendowała, by wystąpili o zmianę zakresu obowiązków pracowniczych polegającą na wykreśleniu wystawiania recept na leki refundowane. W przypadku braku zgody na realizację tych postulatów NRL zaleca lekarzom wypowiedzenie umów o pracę albo umów cywilnoprawnych oraz zaproponowanie zawarcia nowych, w których do obowiązków nie będzie należało wystawianie recept na leki refundowane.
NRL zarekomendowała także świadczeniodawcom wypowiedzenie umów z NFZ oraz niepodpisywanie nowych, jeżeli będą przewidywały kary w wysokości nienależnej refundacji za wystawienie recepty osobom nieubezpieczonym i w przypadkach nieuzasadnionych.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/128424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kidawa-blonska;przyznaje;nie;mamy;dobrych;prawnikow,226,0,1008098.html) *Kidawa-Błońska przyznaje: Nie mamy dobrych prawników * Posłanka PO zdradza, skąd biorą się buble legislacyjne.
Rada podkreśla, że przepisy zawarte w umowach upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane przewidują odpowiedzialność finansową lekarza za wystawienie recepty osobie nieubezpieczonej. Rada dodaje, że zapisy umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych mówią o odpowiedzialności finansowej świadczeniodawcy za wystawienie przez niego lub jego pracownika recepty dla pacjenta nieposiadającego uprawnień.
NRL zwraca także uwagę, że nie zostały rozpoczęte prace mające na celu opracowanie szczegółowych zasad kontroli dotyczącej poprawności wypisywania recept, które byłyby zaakceptowane przez ministra zdrowia, NRL oraz NFZ.
Rada podkreśla też, że postanowienia zawarte w umowach o udzielanie świadczeń zdrowotnych i umowach upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane nie przewidują możliwości gradacji kar nakładanych za nieprawidłowości związane z wystawianiem recept.
Zapisy ustawy refundacyjnej (weszła w życie od 1 stycznia) mówiące m.in. o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Medycy w ramach protestu w pierwszej połowie stycznia nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów, pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką, musiała płacić za nie więcej.
Doprowadziło to do nowelizacji ustawy i usunięcia z niej zapisów mówiących o karach dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Spełniona została jednak tylko część postulatów medyków. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany, m.in. przywrócenie możliwości stosowania leków refundowanych na podstawie wskazań aktualnej wiedzy medycznej, poza wskazaniami rejestracyjnymi. Lekarze zwracają też uwagę, że mimo iż zapisy o karaniu skreślono z ustawy, sankcje są nadal przewidziane w umowach podpisywanych z NFZ.
Czytaj więcej na temat zamieszania wokół recept w Money.pl | |
---|---|
NFZ umywa ręce. Zobacz, jakie masz prawa Pacjent kupując leki refundowane może liczyć na szczęście albo na litościwe serce aptekarza. Money.pl sprawdził, jakie mamy prawa. | |
Lekarze nadal niezadowoleni. Kolejne zmiany? Zobacz, o co apeluje Naczelna Rada Lekarska. | |
"Zniesienie kar dla aptekarzy nie jest możliwe" Premier wyraził nadzieję, że środowisko zostało skutecznie przekonane, iż jego oczekiwania zostaną zrealizowane na poziomie przepisów wykonawczych. |