Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rebelia w Syrii. Konwój humanitarny może wjechać do Homs

0
Podziel się:

Większa część miasta jest od 18 miesięcy oblężona, jego mieszkańcom brakuje żywności i środków medycznych.

Rebelia w Syrii. Konwój humanitarny może wjechać do Homs
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Konwój z pomocą humanitarną może wjechać do syryjskiego Homs - informują władze Syrii. W Genewie trwa konferencja, poświęconą wojnie domowej trwającej w Syrii od trzech lat. Uczestnicy spotkania rozmawiają między innymi o potrzebie utworzenia w tym kraju stref, wolnych od walk, którymi można by transportować pomoc humanitarną.

Syryjski minister do spraw informacji Omran al-Zubi powiedział, że konwój humanitarny jest gotowy wjechać do oblężonego Homs, a władze _ pracują nad zapewnieniem mu bezpiecznej drogi przejazdu _. Większa część miasta jest od 18 miesięcy oblężona, jego mieszkańcom brakuje żywności i środków medycznych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/60/282940_mny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/polscy-syryjczycy-tez-walcza-imad-al-dahabi-pojechal-z-corka-w-sam-srodek-wojny-by-niesc-pomoc,0,1380663.html)*Karetką wjechał w sam środek wojny * Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają?

Negocjatorem ONZ w Genewie jest Lakhdar Brahimi, algierski dyplomata, który pełnił funkcję specjalnego wysłannika tej organizacji do Syrii.

Przed rozpoczęciem rozmów w Genewie, dyplomata zapowiadał, że pierwsze dni upłyną na próbie stworzenia pozytywnej atmosfery przed najważniejszymi rozmowami politycznymi.

Te zaplanowano na jutro. Sobotnią sesję, Brahimi określił jako dobry początek, chociaż nie udało się wynegocjować zgody sił rządowych na umożliwienie dotarcia pomocy humanitarnej do miasta Homs.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka do grudnia konflikt pochłonął ponad 130 tysięcy ofiar. Co trzeci zabity to osoba cywilna.

Czytaj więcej w Money.pl
Problemy z dostawami pomocy dla Syrii WFP wyraził głębokie zaniepokojenie losem wielu Syryjczyków w rejonach ogarniętych walkami, m.in. wokół Damaszku.
ONZ apeluje do Syrii. Oto, czego się domaga ONZ uważa, że strony syryjskiego konfliktu powinny uzgodnić warunki zawieszenia broni, które pozwoli na bezpieczny przejazd konwojów.
Syria utrudnia pracę organizacjom humanitarnym Administracja syryjska zakazała bezpośrednich dostaw przez granicę z ościennymi państwami. Wprowadzono też wizy dla przedstawicieli organizacji humanitarnych.
Potrzebują blisko 13 miliardów. Na co? Organizacja poinformowała dzisiaj, że do tej pory otrzymała jedynie 40 procent ogólnej kwoty 12,9 mld dolarów na pomoc humanitarną dla 73 mln osób na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)