Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rebelia w Iraku. Stany nie podważają autentyczności nagrania dżihadystów

0
Podziel się

Chodzi o film, w którym przywódca dżihadystów z Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi zwraca się do muzułmanów, by mu się podporządkowali.

Rebelia w Iraku. Stany nie podważają autentyczności nagrania dżihadystów
(MMEMonitorMideast/Youtube/print screen)
bEiUYMBh

Władze USA oświadczyły, że nie ma powodu, by wątpić w autentyczność opublikowanego w sieci nagrania wideo, na którym przywódca dżihadystów z Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi zwraca się do muzułmanów, by mu się podporządkowali.

_ - Widzieliśmy oczywiście informacje o wideo. Nie mamy powodu wątpić w autentyczność nagrania _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

Irackie MSW określiło przedwczoraj nagranie jako _ farsę _; uznało, że osobą na filmie nie jest Abu Bakr al-Bagdadi. _ - Nie ulega wątpliwości, że to nie on _ - powiedział rzecznik MSW Iraku Saad Maan. - _ Przeanalizowaliśmy to nagranie i uznaliśmy, że to farsa _ - dodał.

bEiUYMBj
Zobacz także: Zobacz nagranie (napisy w języku angielskim):

Saad powiedział też, że w ostatnim czasie Bagdadi został ranny w ostrzale sił rządowych i przewieziony przez dżihadystów do Syrii na leczenie. Agencja Reuters zauważa, że nie można zweryfikować tych informacji.

Wcześniej w sobotę na stronie internetowej używanej przez Państwo Islamskie zamieszczono wideo trwające 21 minut, które miało być pierwszym nagraniem pokazującym Bagdadiego. Światowe agencje zastrzegały, że nie jest możliwe zweryfikowanie, czy osoba na nagraniu to rzeczywiście przywódca dżihadystów, obwołany przez nich kalifem. Dotąd Bagdadi niemal nigdy nie pokazywał się publicznie, znanych jest zaledwie kilka jego zdjęć.

bEiUYMBp

Według nagrania Bagdadi wystosował swój apel podczas piątkowej modlitwy w meczecie w Mosulu na północy Iraku.

_ - Jestem przywódcą wyznaczonym do kierowania wami, ale nie jestem lepszy od was. Jeśli sądzicie, że mam rację, pomagajcie mi, a jeśli sądzicie, że jestem w błędzie, doradźcie mi i skierujcie mnie na słuszną drogę _ - apeluje na nagraniu mówca w czarnym turbanie i tradycyjnej długiej szacie. Wzywa on słuchaczy: _ Podporządkowujcie się mi tak długo, dopóki podporządkowujecie się Bogu, który jest w was _.

1 lipca Bagdadi wystosował oświadczenie audio, w którym wezwał muzułmanów, by przybywali do Iraku i Syrii i pomagali w budowaniu Państwa Islamskiego.

Sunniccy dżihadyści z ugrupowania Państwo Islamskie, które pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) oderwało się od Al-Kaidy, a teraz jest z nią skonfliktowane, od czerwca prowadzą ofensywę przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi w Bagdadzie. Dotąd zajęli znaczne obszary w północnej i zachodniej części Iraku i zagrozili marszem na stolicę. Zmieniając nazwę z ISIL na Państwo Islamskie dżihadyści pod koniec czerwca ogłosili utworzenie kalifatu; według nich Bagdadi jest _ kalifem _, a więc _ przywódcą muzułmanów wszędzie na świecie _.

bEiUYMBq
Czytaj więcej w Money.pl
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
Islamiści w Iraku organizują masowe czystki Według relacji Baszara al-Chikiego, który uciekł z Mosulu, dżihadyści zbierają tworzą bazę danych, aby ustalić tożsamość osób pracujących dla rządu lub sił rządowych.
Złoże ropy pod kontrolą Państwa Islamskiego Złoże to było kontrolowane wcześniej przez Front al-Nusra, który jest odgałęzieniem Al-Kaidy w Syrii.
bEiUYMBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)