Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rebelia w Iraku. Czterech dowódców zwolnionych za nieudolność

0
Podziel się:

Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.

Irackie siły zbrojne nie radzą sobie z powstrzymaniem ofensywy</br>sunnickich dżihadystów
Irackie siły zbrojne nie radzą sobie z powstrzymaniem ofensywy</br>sunnickich dżihadystów (PAP/EPA)

Premier Iraku Nuri al-Maliki zwolnił w czwartek w zeszłym tygodniu czterech wysokich rangą dowódców sił zbrojnych za to, że nie potrafili powstrzymać ofensywy sunnickich dżihadystów w kraju, w tym w Mosulu - poinformował iracki rząd w oświadczeniu odczytanym w telewizji.

Wśród zwolnionych jest generał Mehdi Sabah Gawari, główny dowódca muhafazy (prowincji) Niniwa, której stolicą jest Mosul i w której sunnicy bojownicy z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali znaczne tereny.

Oficerowie zostali zwolnieni za _ niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych _ - napisano.

Z kolei inny dowódca Hidajat Abdul Rahim zdezerterował i zaocznie zostanie postawiony przed trybunałem wojskowym - podano w komunikacie, na który powołuje się agencja Reuters.

Agencja AFP pisze, że premier Maliki zwolnił kilku dowódców, ale nie precyzuje ich liczby.

ISIL rozpoczęło w ubiegłym tygodniu w Iraku ofensywę na szeroką skalę, zajmując znaczne obszary na północy, w tym główne miasto tego regionu, Mosul, i idąc na Bagdad. W Tikricie, także na północy, dżihadyści mieli też dokonać masakry 1700 pojmanych żołnierzy irackiej armii.

Wojsko irackie toczy ciężkie walki z dżihadystami o Bakubę, która znajduje się zaledwie 60 km na północny wschód od stolicy kraju. Miasto zostało częściowo opanowane przez siły rządowe. Walki trwają też w Tal Afar w północno-zachodnim Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Irak obarcza Arabię Saudyjską winą za wojnę Irackie władze uważają, że zamieszkiwana przez sunnitów Arabia Saudyjska finansuje sunnickich rebeliantów.
Obama musi interweniować? Irak w chaosie Barack Obama chciał zapisać się w historii jako przywódca kończący wszystkie wojny. Interwencja wojskowa może być konieczna.
Krytyczna sytuacja w Iraku. Iran rozważa sojusz z... USA _ Powinniśmy przeciwstawiać się terrorystom _ - podkreśla prezydent Iranu Hasan Rowhani, a irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje obronę Bagdadu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)