Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ratownik narciarski - nie ma chętnych by nim zostać

0
Podziel się:

W ubiegłym sezonie zimowym egzamin zdało ponad 100 osób. W tym roku daleko mniej.

Ratownik narciarski - nie ma chętnych by nim zostać
(DigitalZombie/iStockphoto)

Tylko cztery osoby zdały w bieżącym sezonie zimowym egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu. Funkcjonuje on od roku, nie ma jednak zbyt wielu chętnych na jego wykonywanie - twierdzą ratownicy górscy, którzy organizują kursy i egzaminy na ratowników narciarskich.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o bezpieczeństwie na zorganizowanych terenach narciarskich. Nad bezpieczeństwem na każdym stoku narciarskim, nawet najmniejszym, przy którym działa wyciąg lub kolejka, musi czuwać ratownik narciarski lub ratownik Górskiego albo Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W całej Polsce funkcjonuje ponad 400 stacji narciarskich i małych wyciągów.

Z powodu małej ilości chętnych, w bieżącym sezonie zimowym kurs i egzamin na ratownika narciarskiego przeprowadziła do tej pory tylko Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do kursu i egzaminu przystąpiło pięć osób; zdały cztery - poinformowała PAP ratownik GOPR Adam Lelito.

W ubiegłym sezonie zimowym egzamin na ratownika narciarskiego zdało ponad 100 osób.

Kandydat, oprócz różnych technik jazdy na nartach i umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczym, musi zdać kurs kwalifikowany pierwszej pomocy.

Naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaroda brak chętnych do wykonywania tego typu zawodu tłumaczy zadowoleniem gestorów wyciągów z dotychczasowej współpracy z GOPR lub TOPR; z tego powodu - uważa - niechętnie zatrudniają oni ratowników narciarskich. _ - Należy pamiętać, że oprócz fachowej pomocy poszkodowanemu, ratownik musi sporządzać i gromadzić rejestr wypadków _ - zaznaczył Zaród.

Ratownik zwrócił także uwagę, że GOPR i TOPR posiadają profesjonalny sprzęt do ratownictwa i transportu rannych oraz całe zaplecze ratunkowe, co pozwala na sprawne i profesjonalne przeprowadzenie akcji ratowniczych.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w ubiegłym sezonie przeszkoliło blisko 40 ratowników narciarskich. Kursy i egzaminy TOPR przeprowadzał nie tylko w Zakopanem, ale i w Suwałkach oraz w Jacni koło Zamościa. Jak powiedział Adam Marasek z TOPR, jeżeli będą chętni, to kolejny kurs odbędzie się w styczniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ferie zimowe 2014. Gdzie je spędzimy? Miejsca najlepsze na wypady dla singli i rodzin z dziećmi.
Na ferie zimowe latamy samolotem Polacy coraz częściej przedkładają wygodę nad niską cenę podróży.
Startuje sezon zimowy w austriackich Alpach Zobacz jakie atrakcje przygotował największy lodowcowy teren narciarski w Austrii i z jakich zniżek będzie można skorzystać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)