Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ratownictwo medyczne. Do Ministerstwa Zdrowia trafiła propozycja zmian

0
Podziel się

Przedstawiciele ministerstwa zapewnili o trwających wewnątrzresortowych pracach nad projektem nowelizacji.

Ratownictwo medyczne. Do Ministerstwa Zdrowia trafiła propozycja zmian
(Redos/Reporter)
bErHcBCd

Wprowadzenie standardów postępowania dla ratowników medycznych wpłynęłoby na usprawnienie działania systemu ratownictwa - ocenia Polska Rada Ratowników Medycznych (PRRM). Rada przygotowała własny projekt takich standardów i dziś przekazała go do resortu zdrowia.

Piątkowe spotkanie - jak poinformowała przewodnicząca PRRM Edyta Wcisło - odbyło się z inicjatywy ratowników.

_ - Przekazaliśmy opracowany przez nas roboczy projekt dotyczący standardów postępowania ratowników medycznych _ - mówiła Wcisło. Dodała, że nie chodzi o zwiększenie dotychczasowych uprawnień ratowników medycznych, ale o ujednolicenie standardów i usystematyzowanie wiedzy. Podkreśliła, że takie standardy wpłynęłyby na usprawnienie działania systemu ratownictwa.

bErHcBCf

Zaznaczyła, że nie chodzi o przyjęcie sztywnych procedur, ale wytycznych, standardów i rekomendacji postępowania w danej sytuacji. Liczący kilkadziesiąt stron dokument zawiera wytyczne postępowania m.in. w przypadku udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, nagłego zatrzymania krążenia u dzieci, oparzenia oraz różnego typu urazów.

Przedmiotem piątkowego spotkania w MZ była też potrzeba nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rada zgłosiła gotowość do uczestniczenia w pracach i konsultacjach nad nowymi przepisami.

Zdaniem ratowników ze względu na prace nad tym projektem nowelizacji oraz projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników medycznych obecnie jest najlepszy czas na ujednolicenie i standaryzację działań ratunkowych.

Przedstawiciele ministerstwa zapewnili o trwających wewnątrzresortowych pracach nad projektem nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wskazali, że już na obecnym etapie brane są pod uwagę opinie i propozycje zgłaszane przez stronę społeczną - poinformował rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

bErHcBCl

Jak zaznaczył, szeroka dyskusja nad propozycjami legislacyjnymi resortu w obszarze ratownictwa medycznego będzie możliwa po zaakceptowaniu projektu nowelizacji przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i rozpoczęciu konsultacji społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez cięć w finansowaniu wyrobów medycznych Takie zapewnienie dał dzisiaj wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Otwarto nową bazę LPR w Gdańsku
Nowa lista leków refundowanych. Są podwyżki Podwyżki cen sięgną nawet 160 złotych. Do listy dodano także kilka nowych specyfików do leczenia alergii pokarmowych oraz rozszerzono wskazania dla jednego z analogów insuliny.
bErHcBCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)