Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rasizm we Francji. Skazany redaktor naczelny tygodnika

0
Podziel się:

Drugie zdanie pod zdjęciem polityk brzmiało: Taubira retrouve la banane, co w sensie dosłownym znaczy Taubira znalazła banana.

Rasizm we Francji. Skazany redaktor naczelny tygodnika
(Paweł Kozioł/Reporter)

Paryski trybunał drugiej instancji skazał na zapłacenie 10 000 euro grzywny redaktora naczelnego ultraprawicowego tygodnika Minute za porównanie czarnoskórej minister sprawiedliwości Christiane Taubiry do małpy.

_ Minute _ zamieścił na okładce numeru z 13 listopada 2013 roku fotografię szefowej resortu sprawiedliwości w rządzie francuskim z podpisem: _ złośliwa jak małpa _. Drugie zdanie pod zdjęciem brzmiało: _ Taubira retrouve la banane _, co w przenośni oznacza _ Taubira odzyskała uśmiech _, ale w sensie dosłownym brzmi _ Taubira znalazła banana _.

Trybunał drugiej instancji wydał łagodniejszy wyrok niż żądany przez prokuratora dla redaktora naczelnego brukowego tygodnika Jean-Marie Molitora. Oskarżyciel domagał się dla niego trzech miesięcy aresztu w zawieszeniu i grzywny w wysokości 10 000 euro.

Pani prokurator Aurore Chauvelot uznała opisaną wyżej okładkę ultraprawicowego tygodnika za zamierzony i niewątpliwy akt rasizmu. Redaktor naczelny _ Minute _, który nie pojawił się na rozprawie, zaprzeczył, jakoby jego pismo kierowało się rasizmem. Przyznał jedynie, że okładka _ była w złym guście _.

Na krótko przed ukazaniem się inkryminowanego numeru _ Minute _, minister Taubira była celem podobnych ataków na jej osobę związanych z uchwaloną z jej inicjatywy ustawą legalizującą małżeństwa osób jednej płci.

Anne Sophie Leclere, kandydatka w wyborach samorządowych z marca tego roku reprezentująca skrajnie prawicową partię Front Narodowy, która zamieściła na swoim Facebooku fotomontaż, porównując minister Taubirę do małpy, otrzymała wyrok dziewięciu miesięcy więzienia. Sąd apelacyjny ma rozpatrzyć w styczniu przyszłego roku jej odwołanie od tego werdyktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja nie wyda Rosjanom Mistrali. Na razie Francja uzależnia wydanie okrętów od unormowania sytuacji na Ukrainie.
KE zmieni plany budżetowe tych państw? Komisja Europejska ma do jutra zdecydować, czy poprosi któryś z krajów strefy euro o poprawienie przyszłorocznego projektu budżetu.
Francja zaoszczędzi miliardy euro. Sprawdź, jak Zmodyfikowany projekt budżetu Francji na 2015 rok wysłał KE francuski minister finansów Michel Sapin, by dostosować plany budżetowe do wymogów unijnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)