Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rasizm na stadionach. Utrzymany wyrok skazujący za znieważenie piłkarza

0
Podziel się:

Proces dotyczył incydentu, który miał miejsce we wrześniu 2012 roku na stadionie w Szczecinie, po meczu piłkarskiej ekstraklasy między Jagiellonią Białystok a tamtejszą Pogonią.

Ugochukwu Ukaha, gracz Jagielloni Białystok
Ugochukwu Ukaha, gracz Jagielloni Białystok (PAP/Artur Reszko)

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał karę trzech miesięcy więzienia bez zawieszenia dla młodego mieszkańca miasta, uznanego za winnego znieważenia na tle rasistowskim czarnoskórego piłkarza Ugochukwu Ukaha. Orzeczenie jest prawomocne.

Utrzymując wyrok sądu pierwszej instancji, sąd okręgowy oddalił apelację obrońcy oskarżonego białostoczanina. Chciał on uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do sądu pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Proces dotyczył incydentu, który miał miejsce we wrześniu 2012 roku na stadionie w Szczecinie, po meczu piłkarskiej ekstraklasy między Jagiellonią Białystok a tamtejszą Pogonią.

Gdy zawodnicy i trenerzy drużyny z Białegostoku podeszli do trybuny, by zwyczajowo podziękować grupie fanów Jagiellonii za doping, jeden z pseudokibiców tego zespołu miał opluć i wyzwać czarnoskórego piłkarza własnej drużyny Ugochukwu Ukaha (od nowego sezonu zawodnik nie występuje już w tym zespole).

Oskarżony mężczyzna ani w śledztwie, ani w trakcie procesu nie przyznał się do znieważenia na tle rasistowskim. Pół roku temu Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał jednak, że doszło do publicznego znieważenia piłkarza z powodu jego przynależności rasowej, padły pod jego adresem obraźliwe słowa (m.in. "czarnuch"), sprawca też splunął w kierunku zawodnika.

Orzekł karę surowszą, niż chciała prokuratura, która wnioskowała co prawda o pół roku więzienia, ale w zawieszeniu. Sąd okręgowy w uzasadnieniu wyroku zwrócił uwagę, że oskarżony był już wcześniej karany, a sprawy te miały związek z jego działalnością w środowisku kibicowskim. Karę uznał za "adekwatną do tego, co się stało".

Po incydencie na stadionie w Szczecinie informację o tym opublikował klub Jagiellonia i potępił zdarzenie. Potępiły je też wówczas władze województwa podlaskiego i Białegostoku. Jagiellonia zerwała wtedy współpracę ze stowarzyszeniem kibiców. W październiku 2012 r. Ekstraklasa SA ukarała klub karą zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na trzy kolejne mecze.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m323480.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki-w-ferguson-kto-odpowie-za-smierc,40,0,1637928.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Protesty w Ferguson. Policjant będzie ukarany? Na razie nie wiadomo, czy policjantowi zostanie wytoczony proces. Decyzję w tej sprawie ma dopiero podjąć ława przysięgłych.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/86/323158_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-sport/polak-zostal-mistrzem-swiata-ratownikow-do,0,1635576.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Uratował manekina. Dostał medal Polak Paweł Szkudlarek został mistrzem świata ratowników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m252851.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja-w-austrii-wladze-szkoly-zaskoczyly-,85,0,1634901.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Usunęli jogę ze szkoły. "Niechrześcijańska" Inspektor szkolna Helga Thomann oświadczyła ze swej strony, że szkoły nie powinny oferować niczego, co związane jest z praktykami ezoterycznymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)