Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raporty OBWE "cenzurowane pod presją władz ukraińskich"

0
Podziel się:

Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił dzisiaj, że raporty tej organizacji są oczyszczane i wyjałowiane pod presją Kijowa.

Raporty OBWE "cenzurowane pod presją władz ukraińskich"
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił dzisiaj, że raporty tej organizacji są _ oczyszczane i wyjałowiane _ pod presją Kijowa. Według MSZ Rosji misja OBWE przemilcza użycie broni przez siły bezpieczeństwa wobec ludności południowo-wschodniej Ukrainy.

_ Dochodzi do wyjałowienia raportów za sprawą wyłącznie silnej presji ze strony władz w Kijowie i tych, kto je tam umieścił - USA i UE _ - powiedział Kielin dziennikarzom po posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Dodał, że szanse na dalszy dialog narodowy na Ukrainie będą małe, jeśli nie zostaną wstrzymane _ operacje karne _ w południowych i wschodnich regionach tego kraju. Kielin oświadczył, że strona rosyjska dokłada starań, by wytłumaczyć to m.in. władzom OBWE.

W Moskwie rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz na konferencji prasowej również zarzucił raportom OBWE przemilczanie faktów. _ W raportach misji OBWE słabo odzwierciedlane lub całkowicie pomijane są codzienne stosowanie broni przeciwko ludności (południowo-wschodniej Ukrainy) przez władze w Kijowie i bojowników Prawego Sektora oraz najemników, jak i przypadki naruszenia praw i swobód etnicznych Rosjan i rosyjskojęzycznych przedstawicieli innych narodowości _ - oznajmił Łukaszewicz.

W rezultacie _ powstaje bardzo nieprawidłowy i zniekształcony obraz informacyjny tego, co realnie dzieje się w tych regionach i ogółem w kraju _ - mówił Łukaszewicz. Zarzucił obserwatorom OBWE, że _ praktycznie wypadły z pola ich widzenia referenda ws. niezależności państwowej, które odbyły się 11 maja w Doniecku i Ługańsku _.

Po zeszłotygodniowych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem OBWE przedstawiła sygnatariuszom kwietniowego porozumienia z Genewy ws. Ukrainy mapę drogową mającą na celu zakończenie kryzysu. Przewiduje ona wstrzymanie ognia, deeskalację napięcia, nawiązanie dialogu i przeprowadzenie wyborów.

W poniedziałek OBWE ogłosiła, że mapę drogową popierają wszyscy uczestnicy rozmów w Genewie, tj. Rosja, Ukraina, USA i Unia Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin popiera mediację OBWE na Ukrainie Aprobata Putina oznacza, że plan OBWE otrzymał już poparcie Rosji, Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych - podkreśliła organizacja.
Rosja nie uzna referendum. Okrągły stół? Berlin wysyła ministra do Kijowa, ma poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu. Janukowycz mówi o _ morderczej juncie _.
Nie zgadza się na rozmowy bez separatystów Siergiej Ławrow zaprzeczył, że miał powiedzieć, iż Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)