Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport o WSI. "Konieczna dymisja szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego"

0
Podziel się:

W ostatnich dniach byliśmy świadkami dużej operacji medialnej i politycznej służb specjalnych.

Raport o WSI. "Konieczna dymisja szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego"
(PAP/Rafał Guz)

Politycy PiS domagają się dymisji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ppłk. Piotr Pytla i szefowej sejmowej komisji ds. służb specjalnych Elżbiety Radziszewskiej (PO). Według PiS ws. tłumaczenia raportu z likwidacji WSI doszło do _ operacji medialno-politycznej _.

Według _ Wprost _ raport z likwidacji WSI został przetłumaczony jeszcze przed publikacją dokumentu po polsku, a tłumaczyć go miała zatrudniona bez przetargu Irina O., Rosjanka, która mieszkała w budynku przeznaczonym dla obsługi ambasady rosyjskiej. Antoni Macierewicz (który jako szef komisji weryfikacyjnej WSI sygnował raport upubliczniony w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego)
i posłowie PiS uznają te zarzuty za absurdalne.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS twierdzili, że ppłk Pytel zapowiadał, iż na posiedzeniu speckomisji przedstawi dowody, że raport z likwidacji WSI w całości lub w części był przekazywany nieupoważnionym osobom przed jego upublicznieniem.

- _ Okazało się, że żadnych dowodów w tym względzie nie ma. Pytel wycofał się ze słów, które powiedział na poprzednim posiedzeniu Sejmu, że takie dowody są _ - powiedziała posłanka Beata Mazurek (PiS) po posiedzeniu komisji.

Macierewicz ocenił, że _ w ostatnich dniach byliśmy świadkami dużej operacji medialnej i politycznej służb specjalnych _. - _ Operacji, w którą za sprawą szefa SKW pana Pytla włączyli się liczni dziennikarze, stacje, gazety, a także politycy najwyższej rangi, nawet premier. Wobec wszystkich tych osób zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne _ - powiedział Macierewicz.

Poinformował, że wczoraj pisma przedprocesowe trafiły do _ Wprost _ i _ Gazety Wyborczej _. Do kolejnych mediów, w tym największych portali, oraz do polityków, z premierem Donaldem Tuskiem na czele, trafić mają w kolejnych dniach.

- _ Jeżeli ci, którzy pomówili pana Macierewicza nie dostosują się do żądań, będzie powództwo w sądzie, a być może również prywatny akt oskarżenia. To zależy od ich zachowania _ - powiedział mecenas Andrzej Lew-Mirski reprezentujący Macierewicza.

- _ Zostały wysłane pisma do podmiotów, które powieliły kłamstwa. Trzeba im dać szanse jak każdemu. Jeżeli zastosują się o co prosimy, nie będziemy się sądzili _ - dodał.

Poseł PiS Marek Opioła powiedział z kolei, że szefowa sejmowej speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO) dopuściła do trzech posiedzeń komisji ws. tłumaczenia raportu WSI i jest to - według niego - _ jeden wielki skandal _. - _ Komisja nie zajmuje się ważnymi sprawami dla Polaków. Wnioskujemy o zmianę przewodniczącej. Pod jej kierownictwem ta komisja staje się jedną, wielką farsą, obłędem _ - powiedział poseł PiS.

Po publikacji _ Wprost _ premier Donald Tusk poprosił ministra obrony narodowej o sprawdzenie informacji o tłumaczeniu raportu. - _ Niezależnie od tego, kiedy pan Macierewicz tłumaczył na rosyjski raport o naszych służbach specjalnych, to sam fakt wydaje się rzeczywiście dość dwuznaczny, ale spokojnie będę czekał na wyjaśnienia _ - mówił Tusk. Według niego wielu ekspertów jest przekonanych, że Macierewicz naraził na szwank bezpieczeństwo i możliwość funkcjonowania polskich agentów i ich współpracowników.

_ - Co do skutków działania pana Macierewicza nie mam żadnych wątpliwości, że za co się nie weźmie, to jest, być może, z korzyścią dla jego popularności w niektórych kręgach, ale prawie bez wyjątku ze szkodą dla ojczyzny _ - dodał premier.

W oświadczeniu po publikacji _ Wprost _ Macierewicz zapewniał, że _ to jest absolutnie niemożliwe, żeby jakikolwiek fragment raportu z likwidacji WSI był wynoszony na zewnątrz przed ujawnieniem go przez prezydenta _. - _ Wszystkie tłumaczenia odbywały się po publikacji jawnej części raportu. Raport po publikacji przetłumaczono na wszystkie języki kongresowe, w tym na j. rosyjski, lecz najczęściej korzystano z tłumaczenia angielskiego _ - podkreślił Macierewicz. Zapowiedział, że pozwie tygodnik.

- _ Raport z weryfikacji WSI przed publikacją znał tylko prezydent i ja. Nawet członkowie komisji weryfikacyjnej nie znali całości tekstu. Tym bardziej nikt na zewnątrz komisji nie mógł tego znać _ - zapewniał. Podał, że raport - po opublikowaniu - był tłumaczony, by uniknąć manipulacji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Raport Macierewicza" pod lupą. Trafił nielegalnie do tłumaczki? PiS mówi, że wszystko organizowane było zgodnie z prawem, ale inne partie mają wątpliwości.
Twój Ruch chce rozliczyć Macierewicza Skarb państwa w wyniku działań komisji ds. weryfikacji WSI poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych - alarmuje Artur Dębski z Twojego Ruchu.
"To skandal, zamach na zespół ds. Smoleńska" Prawo i Sprawiedliwość wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec prób pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posła Antoniego Macierewicza - napisały władze partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)