Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport ONZ: Ponad 331 osób mogło zginąć na wschodzie Ukrainy pomimo rozejmu

0
Podziel się:

Na wschodzie kraju panują tragiczne warunki. 25 500 osób żyje w tymczasowych schronieniach nieprzygotowanych do zamieszkania w zimie.

Raport ONZ: Ponad 331 osób mogło zginąć na wschodzie Ukrainy pomimo rozejmu
(PAP/EPA)

Według nowych danych na wschodzie Ukrainy od połowy kwietnia zginęło co najmniej 3 660 ludzi, a rannych zostało 8 756. W dokumencie ONZ zaznaczono, że niektóre z zarejestrowanych 331 ofiar mogły zginąć jeszcze przed ogłoszeniem zawieszenia broni 5 września, a dopiero w trakcie obowiązywania rozejmu odnotowano ich śmierć.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podkreśla, że główne działania bojowe koncentrują się w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku, a także wokół miejscowości Debalcewe (obwód doniecki) i Sczastje (obwód ługański). Lokalne władze w Doniecku poinformowały dzisiaj, że trzech cywilów zginęło w nocy w wyniku ostrzału.

Zobacz atak prorosyjskich rebeliantów na lotnisko w Doniecku

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein powiedział, że trzeba opanować kryzys na wschodniej Ukrainie, aby mieszkańcy mogli domagać się swych praw, w tym prawa do edukacji, odpowiedniej opieki medycznej, mieszkania i zatrudnienia. Według ONZ około 5 milionów ludzi na wschodniej Ukrainie jest pozbawionych swych podstawowych praw.

_ - Podczas gdy rozejm jest bardzo pożądanym krokiem ku zakończeniu walk na wschodniej Ukrainie, wzywam wszystkie strony konfliktu, by rzeczywiście go szanowały i utrzymały, a także by wstrzymały ataki na cywilów i cywilną infrastrukturę _ - zaapelował.

W raporcie ONZ poinformowano, z powołaniem się na ukraińskie władze, że w walkach zostało zniszczonych lub uszkodzonych ponad 4 500 budynków mieszkalnych. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi jest pozbawionych bieżącej wody i prądu.

Brak odpowiednich warunków mieszkalnych staje się szczególnie dotkliwy wraz ze zbliżającą się zimą. Według informacji rządowych z połowy września 25 500 osób żyje w tymczasowych schronieniach nieprzygotowanych do zamieszkania w zimie - podaje ONZ.

Zawarty 5 września w Mińsku rozejm jest systematycznie naruszany; do walk między rebeliantami a siłami rządowymi dochodzi w obwodzie ługańskim i donieckim.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko ostro. Sankcje wobec Rosji Reuters podaje, że na ukraińskiej liście sankcji znalazł się rosyjski koncern gazowy Gazprom.
Rosja grozi: Będzie odpowiedź na sankcje Wczoraj wieczorem w sprawie sankcji porozumieli się ambasadorowie Unii. Obostrzenia mają dotyczyć miedzy innymi rynków kapitałowych, sektora obronnego i zaawansowanych technologii.
Rozejm na Ukrainie. Oto zapisy porozumienia W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)