Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Korea Północna
12.12.2012 19:03

Rakiety Korei Północnej zmusiły ONZ do reakcji

Wystrzelenie rakiety spotkało się z krytyką USA, Korei Południowej, Japonii i ONZ, a Chiny i Rosja wyraziły swe zaniepokojenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami w związku z wystrzeleniem przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu. Spotkanie zwołano na wniosek Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Rada _ musi zareagować szybko i w sposób zdecydowany na tę prowokację _ - oświadczył brytyjski ambasador przy ONZ Mark Lyall Grant tuż przed rozpoczęciem posiedzenia w Nowym Jorku. Zastrzegł, że w ramach RB ONZ istnieją rozbieżności co do możliwości reakcji.

Waszyngton i jego sojusznicy podkreślają, że północnokoreańska próba rakietowa stanowi naruszenie rezolucji ONZ z lat 2006 i 2009, które zabraniają Phenianowi wszelkiej działalności balistycznej czy nuklearnej.

USA i Japonia dążą do nałożenia na Koreę Północną nowych sankcji, ale Chiny, które jako stały członek Rady dysponują prawem weta, mogą próbować chronić swego północnokoreańskiego sojusznika - twierdzą dyplomaci.

Według źródeł dyplomatycznych w środę Rada może ograniczyć się jedynie do wydania oświadczenia, a formalne przyjęcie rezolucji może nastąpić za kilka dni.

Korea Północna przeprowadziła w środę udaną próbę z rakietą dalekiego zasięgu, która - jak podano - wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę meteorologicznego. Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, podejrzewającej, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona w tym roku przez Phenian; poprzednia, z kwietnia, zakończyła się niepowodzeniem.

Wystrzelenie rakiety spotkało się z krytyką USA, Korei Południowej, Japonii i ONZ, a Chiny i Rosja wyraziły swe zaniepokojenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea wystrzeli satelitę. To próba rakietowa? Satelita Kwangmyongsong-3 ma służyć celom pokojowym, a tor lotu rakiety Unha-3 ma nie mieć wpływu na sąsiednie państwa.
Rosja oskarża Stany Zjednoczone o... Rosja oskarżyła USA o blokowanie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającego konflikt między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy.
Eskalacja przemocy. Nadzwyczajne kroki ONZ Powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa jest rosnące napięcie w Strefie Gazy po ponad 20 atakach z powietrza izraelskiej armii.
Tagi: Korea Północna, rakieta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz