Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski szefem unijnej dyplomacji?

0
Podziel się:

Taką propozycję wysunął dziennikarz włoskiego Corriere della Sera, który zwrócił też uwagę na rosnące znaczenie Polski w Unii.

Radosław Sikorski szefem unijnej dyplomacji?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Unii Europejskiej rośnie polityczne znaczenie Polski, a w Warszawie - przekonanie o tym, że minister Radosław Sikorski powinien być następcą Catherine Ashton na stanowisku szefa dyplomacji UE - pisze dzisiejszy magazyn dziennika _ Corriere della Sera _.

W artykule na łamach magazynu _ Sette _ podkreślono, że _ niedoceniana Polska mogłaby wnieść nową energię do Europy _.

Według autora tekstu Danilo Taino przeświadczenie o rosnącym znaczeniu Warszawy może znaleźć swój konkretny wyraz w nowych stanowiskach dla przedstawicieli Polski. Włoski publicysta ocenia, że nominacja dla szefa polskiego MSZ byłaby _ znakomitym pomysłem _ i sygnałem oraz przypomnieniem dla Rosji - i to w szczycie kryzysu ukraińskiego - że _ granice Europy definitywnie zmieniły się od czasów zimnej wojny _.

Poza tym, zaznacza się na łamach magazynu, byłby to także wyraźny przekaz dla prezydenta Władimira Putina, że _ Unia postanowiła wreszcie przeciwstawić się jego idei postsowieckiej Europy Wschodniej _.

Jako trzeci argument za kandydaturą Sikorskiego wymienia się uznanie dla bardzo wydatnego wkładu Warszawy w unijną politykę zagraniczną i nie tylko.

Magazyn _ Sette _ przedstawia Polskę jako jedno z nielicznych obecnie dynamicznych i innowacyjnych państw UE. Kraj ten _ jest bardzo niedoceniany, a zarazem stanowi nadzieję, że Unia zdoła zrobić coś istotnego w następnych latach _ - czytamy w artykule.

Na europejskim forum, w obliczu kryzysu krymskiego, _ premier Donald Tusk i jego rząd, ale także cały kraj włącznie z opozycją, są wśród nielicznych, którzy nie zaostrzyli retoryki wobec Putina _, ale przystąpili do działania.

_ Warszawa zaczęła pełnić przywódczą rolę w UE, również wobec niezdecydowanych Niemiec _ - twierdzi włoski publicysta. Następnie pisze: _ Nadszedł moment, by Europa uświadomiła sobie, że w jej środku jest kraj, który ma coś do powiedzenia i nie jest to retoryka biurokratycznej Europy, ale Europy z jasną ideą demokracji, interesu narodowego i ich obrony _.

_ Nadszedł czas, aby Polacy zaczęli działać, aby zapewnić swemu krajowi rolę, jaka czeka nań także w UE, nie tylko w NATO, gdzie już są wśród najbardziej szanowanych europejskich członków _ - konstatuje włoski magazyn.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska ignoruje litewskiego ambasadora? Algirdas Butkeviczius skarży się, że w obu tych krajach litewscy dyplomaci mają problem z umówieniem się na jakiekolwiek spotkanie.
Uznali Sikorskiego za "nowego lidera Europy" W kontekście konfliktu na Ukrainie czeski magazyn przedstawia Polskę, jako wzrastającą europejską potęgę i zwraca uwagę na jej polityczną aktywność i dynamikę w ostatnich latach.
"Polska nie czuje się jeszcze zagrożona" Szef polskiego MSZ ostro wypowiada się o referendum na Krymie, zapewnia też, że na razie Polsce nic w związku z tym nie grozi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)