Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski marszałkiem Sejmu? "To bomba z opóźnionym zapłonem"

0
Podziel się:

Klub PiS już dziś zapowiedział, że przedstawi jutro w Sejmie szereg zastrzeżeń do tej kandydatury. Co mówi reszta opozycji?

Radosław Sikorski marszałkiem Sejmu? "To bomba z opóźnionym zapłonem"
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Flickr (CC BY-ND 2.0))
bESNrgdh

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot uważa, że Sikorski _ z ambicjami prezydenckimi _ może stać się dla PO kłopotem. Lider SLD twierdzi, że polityk może być problematycznym marszałkiem Sejmu. Z kolei klub PiS już dziś zapowiedział, że przedstawi jutro w Sejmie szereg zastrzeżeń do tej kandydatury.

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest kandydatem koalicji PO-PSL na funkcję marszałka Sejmu. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na środę.

Janusz Palikot pytany jak jego klub zagłosuje ws. kandydatury Sikorskiego odparł, że decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek wieczorem. Zbierze się wówczas klub TR. - _ Nie mamy jeszcze jednoznacznego stanowiska. Są propozycje - od zgłoszenia własnego kandydata na marszałka, do uszanowania tego, że my mamy już przedstawiciela w prezydium. Będziemy dyskutowali _ - zapowiedział.

bESNrgdj

Odnosząc się do kandydatury Sikorskiego Palikot ocenił, że to _ kolejna bomba z opóźnionym zapłonem podłożona pod Platformę Obywatelską i pod rząd _. Jego zdaniem, były szef MSZ z jego _ ambicjami prezydenckimi _ może się okazać dla Platformy kłopotem za kilka miesięcy.

_ Czy on będzie dobrym marszałkiem, niezależnie już od tych swoich ambicji? Trudno powiedzieć. Jest na pewno przygotowany do tego, by być dobrym marszałkiem, ale też ma taki charakter, który co pewien czas każe mu w sposób fundamentalny i drastyczny skrytykować oponentów. Pewnie to też dojdzie do głosu na funkcji marszałka _ - ocenił Palikot.

Rano w radiowej Trójce przewodniczący klubu SP Jarosław Gowin mówiąc o kandydaturze Sikorskiego ocenił, że koalicja rządowa ma nie tylko większość, ale też _ cichych koalicjantów _, czyli - jak mówił - SLD i Twój Ruch. Gowin zapowiedział, że jego klub ws. Sikorskiego _ zachowa status partii opozycyjnej _, czyli albo zagłosuje przeciw, albo wstrzyma się od głosu.

SLD zdradza, jak zagłosuje

_ - Czasami jest tak, że kluby się umawiają co do wspólnego głosowania na marszałka Sejmu - to się zwykle dzieje na początku kadencji. Mamy koniec kadencji, a pan Sikorski jest znany ze swoich zachowań raczej niekoncyliacyjnych, więc albo się wstrzymamy, albo będziemy przeciwni _ - powiedział w radiu ZET Leszek Miller. Dodał, że klub SLD podejmie decyzję ws. kandydatury Sikorskiego na dzisiejszym posiedzeniu.

bESNrgdp

_ - Uważam, że pan Sikorski ma więcej cech, które nie predestynują go do tego stanowiska i może być bardzo problematycznym marszałkiem Sejmu _ - ocenił Miller. Zaznaczył, że dobry marszałek Sejmu to taki, który stara się być marszałkiem całego Sejmu, a nie tylko większości parlamentarnej będącej jego politycznym zapleczem. _ Wydaje mi się, że pan Sikorski będzie miał z tym problemy _ - powiedział szef Sojuszu.

Na późniejszej konferencji prasowej w Sejmie rzecznik SLD Dariusz Joński przekonywał, że Sikorski będzie marszałkiem, który będzie dzielił, a nie łączył. _ W tej sytuacji, o której mówi często prezydent Bronisław Komorowski, pani premier Ewa Kopacz, a więc o tych czasach niespokojnych także za granicą, niepotrzebne są nam awantury w Sejmie. Dlatego chcielibyśmy zwrócić się jeszcze do PO, czy na pewno będzie to dobry kandydat na marszałka Sejmu. Znamy go jako prowokatora, który prowokuje zarówno prawą stronę sceny politycznej, ale i lewą _ - powiedział Joński.

Dodał, że SLD chce poznać stanowisko Sikorskiego oraz premier Ewy Kopaczy ws. propozycji SLD dotyczących zmian w Regulaminie Sejmu - wprowadzenia _ godziny pytań do premiera _ zadawanych przez kluby parlamentarne podczas debaty w Sejmie. Ponadto SLD chciałoby zapytać Sikorskiego, kiedy odbędzie się poważna debata ws. projektów, które SLD złożył w Sejmie: o podniesieniu najniższych emerytur o 200 zł, darmowych leków dla osób o najniższych emeryturach, in vitro oraz związkach partnerskich.

bESNrgdq

Joński dodał, że SLD chce zapytać Sikorskiego także o Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą Sejm ma się zająć w środę. _ Dochodzą nas sygnały, że będzie próba zdjęcia z porządku obrad tego ważnego projektu _ - powiedział.

PO podejmie formalną decyzję w sprawie kandydatury Sikorskiego na wyjazdowym posiedzeniu klubu PO dziś o godz. 19. Kluby sejmowe do godz. 21 we wtorek mają czas na zgłoszenie kandydatów na marszałka. PiS, SLD i TR nie zamierzają przedstawiać własnych kandydatów. Koalicyjne PSL zapowiada poparcie dla Sikorskiego.

PiS: _ Wszystko co można było usłyszeć na "taśmach prawdy", kompromituje go _

Mariusz Błaszczak poinformował dziś, że PiS ma wiele uwag odnośnie Sikorskiego i przedstawi je podczas wystąpień klubowych przed głosowaniem nad kandydaturą Sikorskiego. PiS opowie się przeciwko powołaniu byłego szefa MSZ na marszałka.

Według szefa klubu PiS marszałek Sejm powinien łączyć, a nie dzielić, jak jest - zdaniem Błaszczaka - w wypadku Sikorskiego. _ - Marszałek Sejmu powinien dawać choćby cień nadziei na współpracę z opozycją. Marszałek powinien reprezentować cały Sejm. Sikorski będzie marszałkiem jedynie koalicji PO-PSL _ - ocenił.

bESNrgdr

_ - Knajacki język jakim się posługiwał wyklucza Sikorskiego, podobnie jego czyny. Wszystko co można było usłyszeć na "taśmach prawdy", kompromituje go _ - dodał szef klubu PiS. W opinii Błaszczaka Sikorski postępował _ w sposób dyskwalifikujący _ i do tej pory nie pokusił się o przeprosiny.

Zapytany o to, jak PiS przyjmie wybór Sikorskiego, odpowiedział: _ Nie damy się sprowokować. Wybór świadczyłoby o marnej jakości władzy, która nie potrafi rozwiązywać problemów, tylko je potęguje i liczy na to, aby przesłonić swoją indolencję wojną z opozycją _. Jak poinformował Błaszczak, PiS nie zgłosi własnego kandydata na marszałka.

PiS, podczas debaty w Sejmie, będzie reprezentował poseł Krzysztof Szczerski. _ Będę mówił o braku kwalifikacji Sikorskiego na stanowisko marszałka, który powinien gwarantować demokratyczne prawa opozycji i jednoczyć izbę _ - zapowiedział.

Według Szczerskiego jego klub zwróci się do Sikorskiego z apelem, aby jako marszałek Sejmu _ osobiście zaangażował się _ w prace nad przyjęciem tzw. pakietu demokratycznego autorstwa PiS.

bESNrgds

Pakietem demokratycznym nazywano przygotowany przez PiS projekt zmian w regulaminie Sejmu, który przyznawał więcej uprawnień opozycji parlamentarnej, m.in. dawał większy wpływ na kształtowanie porządku obrad izby. Zgodnie z propozycją PiS, kluby miały mieć prawo zgłoszenia do porządku każdego posiedzenia po jednym punkcie. Innym z postulatów PiS była też likwidacja sejmowej _ zamrażarki _ oraz wprowadzenie zakazu odrzucania w pierwszym czytaniu projektów złożonych w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Sejm odrzucił ten projekt w lutym 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Budżet 2015 to "projekt przedwyborczy". Ocena Minister finansów przedstawił dokument podczas dzisiejszego posiedzenia rządu. _ Przewidywalny _ - krytykują specjaliści.
Nowa rzeczniczka rządu. Oto co o niej wiemy Była rzeczniczką Kopacz w czasie sprawowania przez nią urzędu marszałka Sejmu.
Kopacz umówiła się z Merkel. Porozmawiają o... Spotkanie zostanie zorganizowane po wygłoszeniu expose i uzyskaniu wotum zaufania przez szefową polskiego rządu.
bESNrgdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)