Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski po raz pierwszy w roli marszałka Sejmu

0
Podziel się:

Były minister spraw zagranicznych spotkał się z przedstawicielami Euromajdanu.

Radosław Sikorski po raz pierwszy w roli marszałka Sejmu
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Mam nadzieję, że w Kijowie kiedyś też powstanie muzeum waszej zwycięskiej rewolucji - powiedział marszałek Sejmu Radosław Sikorski na spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności z przedstawicielami ukraińskiego Euromajdanu, którzy odebrali wcześniej Nagrodę Lecha Wałęsy

Sikorski przypomniał, że z niektórymi działaczami z Euromajdanu spotkał się osobiście w lutym tego roku w Kijowie na Majdanie jeszcze jako minister spraw zagranicznych polskiego rządu.

Marszałek Sejmu powiedział, że wystawa w ECS pokazuje, że _ Polacy pragnęli kiedyś chleba i wolności _. _ I tego samego pragną też dziś Ukraińcy _ - dodał.

_ - Wiemy, że Ukraina przechodzi bardzo ciężkie chwile: kryzys związany z interwencją wojskową, kryzys gazowy, kryzys gospodarczy i społeczny. Myślę, że ten napis Solidarność, który za mną widać (logo Solidarności w ukraińskich barwach) niech będzie najlepszym symbolem solidarności Polaków z tymi aspiracjami, które dziś ma Ukraina i które mogą zwyciężyć, bo jeśli nam się udało to i wam się może udać _ - podkreślił Sikorski.

Sikorski zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczył w ECS. Dodał, że jest wzruszony, że pierwszą wizytę w roli marszałka Sejmu może złożyć właśnie w Europejskim Centrum Solidarności. _ - Nie potrafię wyobrazić sobie lepszego miejsca i przyjemniejszej okoliczności niż móc pogratulować właśnie tu, w Centrum Solidarności, przedstawicielom ukraińskiego Majdanu _ - podkreślił marszałek Sejmu.

Ukraińska piosenkarka, polityk, uczestniczka Euromajdanu od początku protestów, Rusłana Łyżyczko powiedziała, że _ razem i wspólnie walczymy o Ukrainę _. _ Bardzo proszę was o to, żeby Polska była razem z nami w tej trudnej chwili, kiedy ukraińska polityka się kształtuje i rodzi. Możecie zawsze mówić nam otwarcie, co robimy dobrze, a gdzie się mylimy. To będzie właśnie wyrazem naszej przyjaźni i solidarności _ - mówiła Łyżyczko.

Pięściarz, polityk, obecnie mer Kijowa, Witalij Kliczko podkreślił, że dla Ukrainy Polska jest przykładem, jak można w bardzo krótkim czasie zmienić kraj i uczynić go _ członkiem wielkiej europejskiej rodziny _. _ Idziemy tą samą drogą i naszym centralnym zadaniem jest zbudowanie nowego, demokratycznego, europejskiego państwa ukraińskiego. Jestem serdecznie wdzięczny tym, którzy podzielają nasze dążenia i walką o naszą przyszłość _ - zaznaczył.

Po rozmowie z Sikorskim ośmioro przedstawicieli Euromajdanu wzięło udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Trójmiasta w audytorium ECS. Wśród publiczności byli m.in. przedstawiciele mniejszości ukraińskiej.

Lider partii Swoboda Oleg Tiahnybok wspomniał m.in., że zwycięstwo nad _ reżimem Janukowycza _ zostało okupione wieloma ofiarami śmiertelnymi. _ - Wróg wewnętrzny odszedł, ale pojawił się wróg zewnętrzny. Niektórzy z nas żyli w iluzji, że Rosjanie to nasi bracia _ - dodał.

Jego zdaniem, Ukraina ma dziś przed sobą trzy ważne cele: lustrację elit politycznych, walkę z oligarchicznym system oraz przywrócenie dumy narodowej. _ Musimy też odzyskać stracone ziemie i obronić integralność przed zachłanną i bandycką Moskwą _ - dodał.

Ukraińska piosenkarka, lekarka i doradczyni prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Olga Bohomolec mówiła natomiast, że jej ojczyzna boryka się z dużym bezrobociem. _ - Z 13 milionów pracujących jeden milion to urzędnicy państwowi. Musimy stworzyć miejsca, żeby nasza młodzież nie uciekała za granicę _ - dodała.

_ - Mamy ogromną nadzieję, że europejska rodzina zrozumie, że Ukraina stoi dziś na pierwszej linii broniąc całej Europy _ - podkreśliła Bohomolec.

Spotkanie z przedstawicielami Euromajdanu zakończyło się odśpiewaniem hymnu ukraińskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
UE nagrodzi działaczy Euromajdanu? Ukraińcy zostali nominowani do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski.
Ukraina w UE. "Nie mogliśmy zrobić więcej" - Polska i Unia Europejska zrobiły wszystko, by przekonać władze Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej - przekonywał dziś w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
Polska poniosła strategiczną porażkę? Takiego zdania są posłowie PiS, którzy złożyli w Sejmie wniosek o odrzucenie informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat rezultatów szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)