Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radość w Bengazi. Jest zakaz lotów nad Libią

0
Podziel się:

ONZ przyjęła rezolucję zamykającą przestrzeń powietrzną nad Libią. UE gotowa do jej wdrożenia. NATO może operować z baz we Włoszech.

Radość w Bengazi. Jest zakaz lotów nad Libią
(PAP/EPA)
bECLrdat

Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia przyjętej w czwartek w nocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii - oświadczyli wspólnie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. *Włochy udostępnią swoje bazy lotnicze siłom NATO, które mają zablokować przestrzeń powietrzną nad Libią - poinformowały źródła rządowe. *Tymczasem libijscy *bojownicy *zapowiedzieli, że nie dadzą się zastraszyć groźbom Muammara Kaddafiego i wytrwają w oporze - powiedział szef Narodowej Rady Libijskiej z siedzibą w Bengazi, Mustafa Abdel Dżalil.

- _ Z zadowoleniem witamy rezolucję 1973 przyjętą dziś przez Radę Bezpieczeństwa ONZ _ - oświadczyli politycy UE. Zapewnili, że _ Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia tej rezolucji w ramach swych kompetencji i mandatu _.

Zdaniem unijnych polityków, przyjęta rezolucja 1973 stanowi _ jasną podstawę prawną dla członków społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia ochrony ludności cywilnej _.

bECLrdav

Ashton i Van Rompuy podkreśli jednocześnie ważną rolę Ligi Arabskiej i partnerów z krajów arabskich. - _ Musimy zapewnić, że nadal będziemy ściśle współpracować wspólnie z ONZ, Ligą Arabską, Unią Afrykańską i innymi międzynarodowymi partnerami by ustalić, w jaki sposób możemy przyczynić się jak najszybciej do realizacji decyzji Rady Bezpieczeństwa _ - oświadczyli.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/powstancy;w;odwrocie;armia;wziela;brege,243,0,793075.html) Powstańcy w odwrocie. Armia wzięła Bregę
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w czwartek wieczorem rezolucję 1973 w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią.

Rezolucja RB zezwala na podjęcie _ wszelkich koniecznych środków _ mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych libijskiemu przywódcy, Muammarowi Kadafiemu.

- _ To korzystny rozwój sytuacji _ - powiedział agencji Reutera anonimowy przedstawiciel włoskiego rządu kilka minut po przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji zezwalającej faktycznie na podjęcie kroków militarnych przeciw przywódcy Libii, Muammarowi Kadafiemu w obronie ludności cywilnej.

bECLrdaB
Zobacz także: ZOBACZ RADOŚĆ POWSTAŃCÓW W BENGAZI (relacja AlJazeery, ang.):

Ambasador USA przy ONZ Susan Rice po głosowaniu podkreślała, że decyzja Rady Bezpieczeństwa znacznie zaostrza sankcje Narodów Zjednoczonych woobec reżimu Kadafiego.

- _ Ta rezolucja zaostrza rygor wprowadzonego wcześniej embarga na broń i zakazuje lotów wszystkim samolotom libijskim i będącym własnością podmiotów zarządzanych przez Libię. Rezolucja nakazuje zamrożenie aktywów siedmiu kolejnych osób fizycznych oraz pięciu osób prawnych, w tym ważnych libijskich firm _ - powiedziała Susan Rice.

bECLrdaC

Rezolucja numer 1973 zawiera żądanie, by pułkownik Kadafi natychmiast zarządził zawieszenie broni. Wprowadza strefę zakazu lotów, by wojska reżimu Kadafiego nie mogły używać sił powietrznych przeciwko narodowi libijskiemu. Dokument upoważnia państwa członkowskie ONZ-u do podjęcia wszelkich możliwych kroków w kwestii ochrony zagrożonych cywilów i terytoriów cywilnych, ale wyklucza wprowadzenie sił okupacyjnych w jakiejkolwiek formie na terytorium państwa libijskiego.

Dokument upoważnia inne państwa, w tym kraje arabskie, do obrony niektórych terenów w Libii, w tym Bengazi, przed atakiem. Miałoby się to odbywać we współpracy z ONZ-em.

Głosowanie odbyło się w czwartek wieczorem. Pięć państw: Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Brazylia wstrzymało się od głosu. Dwa pierwsze z nich to stali członkowie Rady Bezpieczeństwa z prawem weta.

bECLrdaD

[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t135021.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;zrywa;stosunki;z;francja,76,0,792652.html) Kaddafi zrywa stosunki z Francją
Francja jest gotowa do jak najszybszego podjęcia działań wojskowych w celu zatrzymania ofensywy armii Kadafiego. Takie oświadczenie złożył w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe.

Baza lotnicza w Signorella na Sycylii, która dostarcza wsparcia logistycznego Szóstej Flocie Stanów Zjednoczonych jest jedną z najbliżej położonych baz NATO względem Libii i może zostać wykorzystana podczas wszelkich operacji wojskowych.


- _ Nie damy się zastraszyć kłamstwami i oświadczeniami _ - powiedział Mustafa Abdel Dżalil, lider boowników według realcji telewizji Al Dżazira.

bECLrdaE

Dżalił wypowiedział się jeszcze przed ogłoszenim rezoucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zezwalającej na zamknięcie przestrzeni powitrznej nad Libią oraz zezwalającej na ochrone ludności cywilnej Libii _ wszelkimi środkami _.

Dżalił powiedział, że przyjmie z wdzięcznością wszelkie kroki mające na celu powstrzymanie _ ludobójstwa _ w jego kraju

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;nie;bedzie;litosci;dla;buntownikow,108,0,796012.html) Kaddafi: _ Nie będzie litości dla buntowników _ Jeśli rebelianci nie opuszczą Bengazi do północy, dyktator zamierza zacząć _ wielkie bombardowania _ miasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135000.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojska;kaddafiego;w;bengazi;powstancy;zaprzeczaja,119,0,795767.html) Wojska Kaddafiego w Bengazi? Powstańcy zaprzeczają Rebelianci twierdzą, że odparli atak i zestrzelili dwa samoloty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t135137.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zuwara;w;ogniu;walk;atak;wojsk;kaddafiego,159,0,793503.html) Zuwara w ogniu walk. Atak wojsk Kaddafiego Armia przypuściła szturm na miasto opanowane przez rebeliantów. Jeden z nich zginął, wielu jest rannych.
bECLrdaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)