Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Praw Człowieka ONZ domaga się śledztwa w sprawie konfliktu syryjskiego

0
Podziel się:

Rezolucja, której projekt został przedłożony przez USA, Turcję i Katar, została przyjęta głosami 36 spośród 47 państw członkowskich Rady.

Rada Praw Człowieka ONZ domaga się śledztwa w sprawie konfliktu syryjskiego
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła wczoraj w Genewie rezolucję w sprawie konfliktu w Syrii. Rada domaga się śledztwa ws. udziału zagranicznych bojowników w wojnie domowej i masakry w syryjskim mieście Al-Kusajr.

Rezolucja, której projekt został przedłożony przez USA, Turcję i Katar, została przyjęta głosami 36 spośród 47 państw członkowskich Rady.

Autorzy rezolucji domagają się przeprowadzenia _ niezależnego śledztwa _ w sprawie _ niedawnych rzezi w Al-Kusajr _, którego wyniki powinny zostać przestawione w specjalnym raporcie we wrześniu.

W tekście dokumentu autorzy _ potępiają interwencję zagranicznych bojowników, którzy walczą w Al-Kusajr po stronie syryjskiego reżimu _; wyrażają też zaniepokojenie tym, że _ zaangażowanie (zagranicznych rebeliantów) stanowi poważne zagrożenie dla stabilności całego regionu _.

Rada domaga się też _ swobodnego i nieutrudnianego dostępu _ pracowników organizacji humanitarnych do miejsc starć, a zwłaszcza do Al-Kusajr.

Ambasador Syrii przy Radzie Fajsal Chabbaz Hamui powiedział podczas obrad, że w _ Al-Kusajr nie było żadnej masakry _. Jednak ambasador USA Eileen Chamberlain Donahoe odparła, że _ niedawne ataki lotnicze i ostrzał artyleryjski spowodowały w Al-Kusajr śmierć co najmniej 183 cywili _.

_ - Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone spektakularnym wzrostem znaczenia Hezbollahu w Syrii _ - dodała Donahoe, wyjaśniając, że udział bojowników tej libańskiej organizacji w wojnie w Syrii przyczynia się do destabilizacji nie tylko tego kraju, ale też Libanu i całego regionu.

Hezbollah już jesienią 2012 roku zaangażował się w konflikt w Syrii; ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną.

Rada przyjęła rezolucję w czasie, gdy USA i Rosja usiłują doprowadzić do konferencji zwanej Genewą 2, podczas której negocjacje podjęłyby obie strony konfliktu syryjskiego.

Konflikt zbrojny trwa w tym kraju od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Nakazał milczenie w sprawie rakiet dla Syrii Chodzi o planowane dostarczenia do tego kraju rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300.
Unia Europejska szkodzi pokojowi w Syrii Ministerstwo spraw zagranicznych w Damaszku skrytykowało decyzją UE o zniesieniu embarga na dostawy broni do Syrii.
Izrael przygotowuje się na ostrzał rakietowy Ma to związek z napiętą sytuacją w regionie i obawami przed rozlaniem się syryjskiego konfliktu na sąsiednie kraje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)