Notowania

Rada Polityki Pieniężnej. Nowy członek będzie powołany na 6-letnią kadencję

Na początku października prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka Rady w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej, który zostanie powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na miejsce Zyty Gilowskiej, będzie sprawował funkcję przez pełną 6-letnią kadencję - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

_ - W ocenie Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP zarówno wykładnia gramatyczna (językowo-logiczna) cytowanych przepisów, jak i wykładnia funkcjonalna prowadzą do wniosku, że ustrojodawca przyjął koncepcję indywidualnej kadencji poszczególnych członków RPP, a nie Rady jako całości, oraz że powołanie każdego członka następuje na okres sześciu lat _ - informuje Kancelaria Prezydenta.

_ - Za taką wykładnią opowiedział się również Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 24 listopada 2003 r. Sygn. K 26/03 stwierdzając, że przepis art. 227 ust. 5 Konstytucji statuuje 6-letnią kadencję indywidualną poszczególnych osób wchodzących w skład RPP _ - dodają przedstawiciele Biura.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o NBP kadencja członka Rady wynosi 6 lat, a funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Kadencje członków RPP reguluje też art. 227 ust. 5 Konstytucji: _ W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na 6 lat, w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat _.

Na początku października prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka Rady w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński informował w ubiegłym tygodniu, że prezydent nie będzie zwlekał z nominacją dla nowego członka RPP, jednak najpierw musi zostać rozstrzygnięta wątpliwość prawna, czy nowy członek dokończy kadencję Gilowskiej czy będzie powołany na pełną 6-letnią.

Czytaj więcej w Money.pl
Bronisław Komorowski czeka na konfrontację Czeka nas nieuchronna konfrontacja z narastającym frontem niechęci do obecnego kształtu UE i pogłębiania integracji europejskiej - przestrzegał prezydent.
Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka RPP. Co teraz? Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział, że trwają analizy dotyczące trybu uzupełnienia składu Rady Polityki Pieniężnej.
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych Sprawdź, kiedy znów zapłacimy więcej za kredyty, a oprocentowanie lokat zacznie rosnąć.
Tagi: rada polityki pieniężnej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz