Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Krajowa PO wybrała nowy zarząd partii. Kopacz za Schetynę

0
Podziel się:

Zarząd Platformy Obywatelskiej wybrany. Grzegorz Schetyna znowu nie uzyskał wystarczającego poparcia. Co z jego karierą?

Rada Krajowa PO wybrała nowy zarząd partii. Kopacz za Schetynę
(Reporter)

Na posiedzeniu Rady Krajowej PO wybrany został nowy zarząd partii. Grzegorz Schetyna, dotychczasowy pierwszy wiceszef PO, nie wszedł do władz. Miejsce Schetyny na stanowisku zastępcy Tuska zajęła Ewa Kopacz. _ - Dla przegranych nie zabraknie pracy w PO. Nie będzie podziału w partii - _ tak politycy Platformy komentują odsunięcie Grzegorza Schetyny.

Aktualizacja 19:23

Tusk, który przemawiał przed glosowaniem do członków Platformy stwierdził, że kobiety w tej partii nie są głupsze, ani gorzej wykwalifikowane od mężczyzn, a wręcz przeciwnie. Słowa te wywołały aplauz wśród uczestników Rady Krajowej. Po długim wystąpieniu premier zaproponował do zarządu partii na swoich zastępców: Ewę Kopacz, Bogdana Borusewicza, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Cezarego Grabarczyka i Radosława Sikorskiego. Na stanowisko sekretarza generalnego PO Tusk zgłosił Pawła Grasia (dotychczas funkcję tę sprawował Andrzej Wyrobiec). I te osoby po wyborach weszły do zarządu Platformy.

Na skarbnika premier zgłosił Łukasza Pawełka. Do zarządu zaproponował ponadto: Urszulę Augustyn, Jadwigę Rotnicką, Danutę Pietraszewską, Tomasza Siemoniaka i Jacka Rostowskiego. W tym gronie zabrakło Grzegorza Schetyny, którego z sali zgłosił Andrzej Halicki.

Premier zadeklarował, że _ na pewno _ będzie współpracował ze Schetyną, ale - jak zastrzegł - _ już na ustalonych, klarownych, jasnych warunkach _. Wcześniej podkreślił, że _ jeśli chce się wzmocnić partię polityczną, to nigdy drogą do wzmocnienia swojej partii nie jest osłabianie jej lidera _.

_ Będę tak mówił też wtedy, kiedy przegram wybory w PO i kiedy wybierzecie nowego lidera. Jeśli ktoś chce wzmocnić partię polityczną, wzmacnia wybranego demokratycznie lidera. Jeśli chce ją osłabić, przede wszystkim zaczyna od osłabienia lidera (...). Jak wiecie, ten spór dotyczy, znaczy to jest kwestia relacji z Grzegorzem Schetyną, często wielokrotnie o tym mówiliśmy _ - powiedział Tusk.

Premier prosił o uwzględnienie jego propozycji personalnych; tłumaczył też, że chciałby, aby _ wątpliwości, jakie narastały wokół wyborów w Platformie, rozstrzygnąć dziś definitywnie _. Przekonywał, że ekipa, którą zaproponował do władz partii, doprowadzi PO do zwycięstwa; mówił też, że ma egoistyczny powód, by walczyć jak lew o najlepszy wynik partii.

_ Musimy naprawdę wierzyć w to, że wygrywamy po to, by to ta Platforma dalej brała odpowiedzialność za Polskę. Dlatego proszę was o głęboki namysł. (...) Błagam was, weźcie pod uwagę tych kilka moich zdań _ - mówił szef rządu.

Z kolei Schetyna w swoim wystąpieniu przekonywał Tuska, że nie kwestionuje jego przywództwa. Nam chodzi tylko o to, żebyśmy mogli rozmawiać w liczbie mnogiej - mówił do premiera. Tłumaczył, że chce kandydować do zarządu i wskazał, że członkowie PO powinni zrobić wszystko, _ by Platformę zmieniać, aby była gotowa do wygrywania wyborów _.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m288166.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;chowa;sie;za;plecami;marszalek;sejmu,21,0,1415957.html) *_ Tusk chowa się za plecami marszałek Sejmu _ * PiS krytykuje Ewę Kopacz za to, że nie nadała biegu wnioskowi o informację premiera w sprawie przebiegu zjazdu dolnośląskiej PO. - Media dzielą nas na rodziny polityczne, nazywają _ spółdzielcami _, _ schetynowcami _. Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, do ciebie Donald, że schetynowcy też się zmieszczą w zarządzie Platformy Obywatelskiej, też będą pracować na rzecz Platformy. Ja ci deklaruję taką współpracę, tak jak dotychczas, tak i w przyszłości _ - powiedział Schetyna. Także Halicki, zgłaszając Schetynę, mówił, że robi to _ w imię łączenia się we wspólnej walce o zwycięstwo _.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników głosowania Schetyna pytany przez dziennikarkę TVN24, jak czuje się jako człowiek, którego epoka w pewnym sensie w PO się kończy, odparł: _ Proszę mnie nie straszyć, jesteśmy przed głosowaniem. Proszę uwierzyć w demokrację platformianą _.

Z kolei szef śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz wskazywał, że zaufanie to podstawowa rzecz, a między Schetyną a premierem nie ma zaufania i nie będzie. _ Jeśli jesteśmy lojalni, a tak deklarujemy, i mamy zaufanie do szefa, to powinniśmy na tę prośbę (Donalda Tuska, w sprawie kandydatów do zarządu) odpowiedzieć pozytywnie _ - powiedział.

Zgodnie ze statutem do kompetencji Rady Krajowej należy wybór - na wniosek szefa Platformy - wiceprzewodniczących partii oraz sekretarza generalnego, ale również wybór innych członków zarządu krajowego (w liczbie do 5). Jesienią Schetyna przegrał z Jackiem Protasiewiczem wybory na przewodniczącego regionu dolnośląskiego PO, więc _ wypadł _ z puli 16 miejsc w zarządzie przeznaczonych dla szefów PO w terenie.

Nie ma powodu, by eliminować Schetynę

_ - Dla wygranych i dla przegranych nie zabraknie pracy _ - zapewnił rzecznik rządu Paweł Graś po ogłoszeniu wyników wyborów do zarządu PO. Jak podkreślił, przed Platformą teraz dwa lata trudnych wyzwań. _ Będziemy ciężko pracować nad odzyskaniem zaufania wyborców _ - zadeklarował Graś.

_ - Schetyna jest szefem bardzo prestiżowej komisji spraw zagranicznych, najgorszą rzeczą jest, gdy człowiek się przyzwyczaja do czegoś, co jest mu dane na zawsze, w polityce nic nie jest dane raz na zawsze _ - powiedziała natomiast dziennikarzom nowa pierwsza wiceszefowa PO Ewa Kopacz.

Zdaniem Kopacz Schetyna - po przegranej w partyjnych wyborach - jeszcze mocniej zaangażuje się w prace sejmowej komisji spraw zagranicznych. _ - To nie znaczy, że nie będzie się angażował w działalność polityczną Platformy _ - zastrzegła.

Jak oceniła, talenty i zdolności polityczne Schetyny powinny zostać wykorzystane przez Platformę. _ Trzeba się zastanowić, jak wykorzystać jego potencjał w partii _ - dodała. Zapewniła, że nie obawia się podziału w PO; wyraziła też nadzieję, że Schetyna podporządkuje się decyzjom Rady Krajowej PO. _ Premier jasno powiedział - dość sporów, do roboty. Myślę, że skończyły się personalne spory i przepychanki w partii _ - podkreśliła Kopacz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/185/m289977.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konwencja;krajowa;platformy;obywatelskiej;dzialania;maja;sluzyc;obywatelom,49,0,1427249.html) *Twarde i konkretne słowa Donalda Tuska * Premier zaznaczał, że działania Platformy mają służyć obywatelom, a nie interesom prywatnym. Także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała PAP, że Platformie nie grozi rozpad. _ Każdy powinien uszanować te wybory, Schetyna również _ - podkreśliła. Jak mówiła, Rada Krajowa wybrała zarząd, z którym premier będzie współpracował przez najbliższe lata. _ To naturalne, taka jest demokracja _ - oceniła.

Stefan Niesiołowski (PO) zapewniał, że nie widzi żadnego powodu, aby _ eliminować Schetynę _. Ocenił - podobnie jak Kopacz - że jego doświadczenie może być wykorzystane w kolejnych kampaniach wyborczych.

Podkreślił, że Platforma wybrała nowe władze w demokratycznych wyborach. _ Kończymy, dla mnie kwestia Schetyny jest zamknięta, ja już tym nie żyję _ - mówił Niesiołowski.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników, posiedzenie Rady Krajowej opuścił Schetyna i jego najbliżsi współpracownicy - Rafał Grupiński i Andrzej Halicki. Halicki, który rekomendował kandydaturę Schetyny, uznał, że 147 głosów, które dostał Schetyna to wynik _ bardzo pozytywny _. Zapytany o przyszłość polityczną Schetyny, odpowiedział, że przed nim Wigilia. Nie chciał powiedzieć, czy będzie on kandydował do europarlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna na straconej pozycji w Platformie? Z nieoficjalnych informacji wynika, że Donald Tusk nie rekomendował wiceprzewodniczącego do zarządu krajowego partii.
Kobieta zastępcą Tuska? _ Dobry pomysł _ Rada Krajowa Platformy wybierze nowe władze . Grzegorz Schetyna poza zarządem?
Schetyna chce być w zarządzie PO Schetyna, pytany kto zostanie wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego PO, odparł: Zobaczymy. To jest wskazanie przewodniczącego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)