Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin podpisał dwie kontrowersyjne ustawy

0
Podziel się:

Między innymi ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich.

Putin podpisał dwie kontrowersyjne ustawy
(ec.europa.eu)
bFeXJaWd

Prezydent Rosji zatwierdził: ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich oraz wprowadzającą kary za obrazę uczuć religijnych i bezczeszczenie świątyń.

Oba te akty prawne, które zdaniem obrońców praw człowieka grożą dyskryminacją, zostały opublikowane na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej. Ustawa zakazująca _ propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich _ przewiduje kary finansowe, które w przypadku osób fizycznych wynoszą maksymalnie 100 tys. rubli (ponad 10 tys. zł), a w przypadku osób prawnych - 1 mln rubli (ok. 101 tys. zł).

Taka maksymalna kara jest przewidziana w przypadku, gdy informacja była rozpowszechniana przez media tradycyjne lub przez internet. Ustawa przewiduje też kary dla cudzoziemców, którym _ udowodniono narzucanie dzieciom rosyjskim nietradycyjnych wartości rodzinnych _. Cudzoziemcom także grozi kara grzywny maksymalnie do 100 tys. rubli, a także areszt administracyjny na 15 dni.

bFeXJaWf

Ustawa wprowadzająca odpowiedzialność karną za obrazę uczuć religijnych przewiduje karę więzienia nawet do trzech lat, jeśli do takich działań doszło w miejscach kultu. Inne możliwe kary to grzywna do 500 tys. rubli (ok. 50,7 tys. zł) lub prace przymusowe w wymiarze do trzech lat.

W byłym ZSRR za homoseksualizm karano więzieniem. Oficjalnie karę tę zniesiono w 1993 roku, jednak w Rosji utrzymują się silne nastroje antygejowskie. Z opublikowanego niedawno sondażu niezależnego Centrum Lewady wynika, że tolerancję wobec osób o nietradycyjnej orientacji seksualnej i zrozumienie dla ich problemów deklaruje 23 proc. Rosjan, 16 proc. proponuje izolowanie homoseksualistów, 22 proc. chce ich przymusowego leczenia, a 5 proc. wręcz ich likwidacji.

Ustawę o obrazie uczuć religijnych uchwalono z inicjatywy prokremlowskiej partii Jedna Rosja jako odpowiedź na akcję członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot, które w lutym 2012 roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Wkrótce po tej kontrowersyjnej akcji trzy spośród pięciu artystek zostały aresztowane, a następnie skazane za dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej; jednej z nich zawieszono wykonanie kary.

Przez ostatnie miesiące organizacje pozarządowe i obrońcy praw człowieka krytykują przyjęcie ustaw, które uważają za dyskryminujące, natomiast władze prowadzą kampanię w obronie _ wartości tradycyjnych _. Eksperci cytowani przez AFP uważają, że celem tej kampanii jest skupienie wokół Putina tych Rosjan, którzy są niechętnie nastawieni do wartości zachodnich. Reuters zauważa, że od powrotu na Kreml w maju 2012 roku prezydent Rosji prezentuje się jako obrońca tradycyjnych wartości w społeczeństwie.

bFeXJaWl
Czytaj więcej w Money.pl
Putin: Niech Europa przestanie się wtrącać! Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał dzisiaj kraje Europy, by nie wtrącały się do rosyjskich przepisów regulujących działalność organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy.
Wezmą ich głodem? Tak walczy się z... Czternastu rosyjskich opozycjonistów rozpoczęło w Petersburgu kilkudniowy strajk głodowy.
Kreml nie interesuje się Snowdenem Były analityk CIA od tygodnia przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.
bFeXJaWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)