Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin groził Europie inwazją? Komisja Europejska...

0
Podziel się:

Gdybym chciał, rosyjskie oddziały mogłyby w ciągu dwóch dni być nie tylko w Kijowie, ale także w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie lub Bukareszcie - miał powiedzieć prezydent Rosji.

Putin groził Europie inwazją? Komisja Europejska...
(EAST NEWS)

_ __ Nie będziemy prowadzić dyplomacji za pośrednictwem mediów ani dyskutować o poufnych rozmowach _ - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

_ - Dla UE i Komisji Europejskiej liczy się to, aby przyczynić się do trwałego pokoju, stabilności i dobrobytu na Ukrainie. Na tym się koncentrujemy, a nie na poufnych rozmowach, opisanych w prasie sposób wyrwany z kontekstu _ - dodała.

O rozmowie, w której Putin miał grozić wschodnioeuropejskim krajom UE napisał niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _, powołując się na notatkę, sporządzoną przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych.

Według gazety Poroszenko poinformował w piątek szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso o treści wcześniejszej rozmowy z Putinem. Prezydent Rosji miał mu wtedy powiedzieć: _ Gdybym chciał, rosyjskie oddziały mogłyby w ciągu dwóch dni być nie tylko w Kijowie, ale także w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie lub Bukareszcie _.

Gazeta podkreśla, że Putin dotychczas powstrzymywał się od grożenia interwencją wojskową, chociaż podczas wcześniejszej rozmowy telefonicznej z Barroso miał powiedzieć: _ Gdybym chciał, byłbym w ciągu dwóch tygodni w Kijowie _.

Nieoficjalnie unijne źródła nie zaprzeczają, że takie słowa padły w rozmowach z Putinem, ale ich kontekst był nieco inny, niż to opisują media. Rosyjski prezydent miał w ten sposób odpierać zarzuty, jakoby jego celem była inwazja na Ukrainę czy wschodnioeuropejskie kraje UE, bo gdyby naprawdę chciał je zaatakować, to w ciągu dwóch dni rosyjskie wojska dotarłyby do stolic tych państw.

Czytaj więcej w Money.pl
"Gazprom nie może zapewnić więcej gazu" - _ Gdy napełnimy gazem nasze podziemne magazyny, będziemy w stanie zaspokoić dodatkowe potrzeby naszych europejskich odbiorców _ - powiedział szef koncernu Aleksiej Miller.
Co z kontrsankcjami? Rzecznik Kremla oznajmił, że Moskwa nie otrzymała od Waszyngtonu żadnych sygnałów mówiących o możliwości uchylenia sankcji zastosowanych wobec Federacji.
Sawicki traci cierpliwość: KE nie rozumie Sawicki napisał do Jean-Claude'a Junckera m.in., _ że jest to wyraźne działanie na zwłokę, a nie próba pomocy rolnikom i rozwiązania problemu. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)