Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Punkty karne będzie można sprawdzić online. MSW pracuje nad systemem

0
Podziel się:

Dostęp przez internet do własnych danych umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec kierowców kar i ograniczeń.

Punkty karne będzie można sprawdzić online. MSW pracuje nad systemem
(Tymon Markowski/EastNews)

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych bezpłatnych e-usług, dzięki którym każdy kierowca będzie mógł sprawdzić m.in. liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Ułatwienia mają zostać wprowadzone w 2016 roku.

Projekt założeń do projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Rozwój e-usług jest możliwy dzięki modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji CEPiK. Termin zakończenia prac programistycznych zaplanowany jest na 2016 r. _ Dostęp online dla kierowców do własnych danych umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec kierowcy kar i ograniczeń. Będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić online mandat _ - informuje MSW.

W sieci mają być gromadzone informacje o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych pojazdów: zakończonych wynikiem pozytywnym, negatywnym, ukończonych, nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych, pojazdów niezarejestrowanych. Będzie można także dowiedzieć się, czy sprawdzany pojazd uczestniczył w poważnym wypadku drogowym.

Usługa _ Udostępnij dane pracodawcy _ ma zapewnić weryfikację uprawnień kierowcy. Pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień.

Dostępna będzie także usługa _ Sprawdź szkołę jazdy _, która ma pozwolić na ocenę jakości kształcenia szkół nauki jazdy przez kursantów. Według MSW zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku

Kolejny pomysł - usługa _ Mój pojazd _ - pozwoli właścicielom pojazdów w Polsce na dostęp online do danych o swoim pojeździe.

23 czerwca MSW uruchomiło bezpłatną usługę _ Historia pojazdu _, skierowaną głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Udostępniana jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowanego podczas ostatniego badania technicznego.

Te dane można uzyskać online - www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Dotychczas sprawdzonych zostało już blisko 500 tys. pojazdów.

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e-usługę _ Bezpieczny autobus _. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online - www.bezpiecznyautobus.gov.pl - bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane. DOtychczas sprawdzonych w ten sposób zostało ponad 20 tys. autobusów.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku _ Historii pojazdu _ i 360 tys. zł w przypadku usługi _ Bezpieczny autobus _.

Czytaj więcej w Money.pl
Przyczyna wypadku na autostradzie Według policyjnych statystyk w 2013 r. w całym kraju doszło do ponad 35 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 3 357 osób, a ponad 44 tys. zostało rannych. Z czego na autostradach...
Do 10 lat więzienia dla "rajdowca" z Sopotu Sprawca to 32-letni mieszkaniec Redy. Wcześniej był notowany m.in. za pobicia i uszkodzenia ciała.
Kraksa pod Dreznem z powodu przemęczenia? Kierowca podejrzany jest o nieumyślne zabójstwo oraz spowodowanie obrażeń ciała. Zdaniem prokuratury, przyczyną wypadku mogło być przemęczenie kierowcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)