Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pucz w Egipcie. Hosni Mubarak sądzony zaocznie

0
Podziel się:

Były szef państwa przebywa w więzieniu Tora, na południowych przedmieściach Kairu - tym samym, w którym przetrzymywani są także członkowie Bractwa Muzułmańskiego.

Pucz w Egipcie. Hosni Mubarak sądzony zaocznie
bESNOWlN

Powtórny proces eksprezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci setek demonstrantów, został wznowiony pod nieobecność byłego dyktatora, którego nie przewieziono do sądu z powodu niepokojów panujących w kraju.

W sądzie ze względów bezpieczeństwa nie pojawili się także synowie Mubaraka, Alaa i Gamal, odpowiadający za nadużycia finansowe.

85-letni Mubarak po raz pierwszy był nieobecny na posiedzeniu w ramach procesu, który ruszył w maju. Sąd wyznaczył kolejne posiedzenie na 25 sierpnia.

bESNOWlP

Były szef państwa przebywa w więzieniu Tora, na południowych przedmieściach Kairu - tym samym, w którym przetrzymywani są także członkowie Bractwa Muzułmańskiego aresztowani po obaleniu wywodzącego się z tego ruchu prezydenta Mohammeda Mursiego.

Mursi, odsunięty od władzy przez wojsko 3 lipca, stał się drugim w ciągu dwóch lat obalonym szefem państwa w Egipcie.

W wyniku pierwszego procesu, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, Mubarak i jego szef MSW Habib el-Adli zostali skazani na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów; funkcjonariusze służb bezpieczeństwa obalonego reżimu zostali jednak uniewinnieni.

Wszystkie wyroki zostały anulowane w styczniu przez sąd kasacyjny, który zlecił powtórny proces. W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

bESNOWlV
Czytaj więcej w Money.pl
Egipska armia weszła do meczetu, w którym byli islamiści W budynku przebywało prawie tysiąc zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego.
Egipskie wojsko gotowe na demonstracje Bractwo Muzułmańskie wezwało do zorganizowania po zakończeniu południowych modłów marszu gniewu milionów.
Gorzej w stosunkach Turcja - Egipt Turecki ambasador w Kairze był niedawno wzywany do egipskiego MSZ w związku ze skrytykowaniem przez Ankarę odsunięcia od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.
bESNOWmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)