Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej

0
Podziel się:

Ośrodki mają powstać na terenie całego kraju, każdy zainteresowany ma otrzymywać w nich pomoc prawną. Utworzona zostanie też specjalna infolinia.

PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEKoZkcB

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o udzielaniu bezpłatnej pomocy prawnej - poinformował w sobotę na konferencji prasowej w Rzeszowie przewodniczący klubu ludowców Jan Bury. Projekt przewiduje m.in. utworzenie Ośrodków Informacji Prawnej.

Ośrodki mają powstać na terenie całego kraju, każdy zainteresowany ma otrzymywać w nich pomoc prawną. Utworzona zostanie też specjalna infolinia.

Według Burego, rocznie z bezpłatnej pomocy prawnej może skorzystać od 600 tys. do miliona osób. Szef klubu PSL podkreślił, że projekt ustawy był wstępnie konsultowany z klubem PO oraz resortem sprawiedliwości. Koszt funkcjonowania ustawy ma wynieść ok. 22-23 mln zł rocznie. _ Te pieniądze będą pochodzić z budżetu ministra sprawiedliwości _ - dodał. Zaznaczył, że podobne ośrodki udzielające bezpłatnej pomocy prawnej istnieją np. w Holandii.

bEKoZkcD

Obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podkreślił, że projekt przewiduje pomoc prawną dla wszystkich osób fizycznych, niezależnie od ich statusu społecznego czy majątkowego.

_ Chcemy utworzyć 43 ośrodki - przy każdym sądzie okręgowym. Pracować tam mają specjaliści z zakresu prawa, w przyszłości chcemy rozszerzyć tę grupę m.in. o pracowników organizacji pozarządowych czy aplikantów adwokackich i radcowskich _ - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że ośrodki mają udzielać przede wszystkim informacji prawnej przedsądowej. Dzięki temu - w ocenie Węgrzyna - więcej spraw zostanie rozwiązanych polubownie, co przełoży się na mniejsze obłożenie sprawami sądów. _ Bardzo na tym zależy ministrowi sprawiedliwości _ - dodał.

Projekt przewiduje również, że ośrodki będą udzielały informacji telefonicznie. Jak wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości, ma powstać swojego rodzaju call center. _ Wprowadzamy to rozwiązanie opierając się na doświadczeniach holenderskich, angielskich i fińskich. W tych krajach znaczna część informacji prawnej udzielana jest za pomocą call center _ - powiedział.

bEKoZkcJ

Jak zaznaczył Bury, ustawa powinna wejść w życie w przyszłym roku. _ Ten rok dajemy sobie na przeprowadzenie jej przez Sejm i podpis prezydenta. Nasz projekt nie jest kontrowersyjny, inne klubu zdają sobie sprawę, że wprowadzenie bezpłatnej pomocy prawnej jest w naszym kraju potrzebne _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL apleuje do banków w sprawie franka Zależy mu na szybkim podjęciu negocjacji pomiędzy bankami a klientami mającymi kredyty we frankach szwajcarskich.
Czy ludowcy poprą refrendum edukacyjne? PSL przed podjęciem decyzji spotka się z inicjatorami referendum, ale nie przesądza na razie czy ich poprze.
"Nie Ukraina, nie armia, ale..." Hasła PSL do PE Komitet Wyborczy PSL złożył listy poparcia dla swoich kandydatów z Warszawy i Mazowsza w wyborach do PE.
Wybory do Europarlamentu. PSL z hasłem: Tradycja, nowoczesność, Polska O zarejestrowaniu listy kandydatów PSL do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie, poinformował dzisiaj małopolski PSL.
bEKoZkde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)