Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL: Pijani kierowcy powinni płacić za leczenie ofiar wypadków

0
Podziel się:

Opracowany przez ludowców projekt ustawy w najbliższym tygodniu ma trafić do Sejmu.

PSL: Pijani kierowcy powinni płacić za leczenie ofiar wypadków
(arnoaltix/iStockphoto)

Klub PSL proponuje, by nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych ponosili koszty leczenia własnego oraz ofiar. Opracowany przez ludowców projekt ustawy w najbliższym tygodniu ma trafić do Sejmu.

_ - Jeśli mamy ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę to nie ma powodu, by NFZ finansował koszty leczenia. Sprawca tego wypadku powinien finansować z własnej kieszeni koszty leczenia swojego, jak i swoich ofiar _ - podkreślił rzecznik PSL Krzysztof Kosiński na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Wtórował mu poseł PSL Dariusz Dziadzio, który podkreślił, że ofiary wypadków samochodowych podlegają często długotrwałemu i kosztownemu leczeniu, w tym na oddziałach psychologicznych. - _ To są ogromne koszty dla NFZ. Nie ma powodu, by były one przerzucenie na społeczeństwo, które nie jest winne nieodpowiedzialności pijanych kierowców _ - zauważył.

Według niego obciążenie nietrzeźwych kierowców kosztami leczenia będzie _ jednym z elementów, który będzie demotywował do wsiadania za kierownicę kierowców pod wpływem alkoholu _.

W uzasadnieniu projektu ustawy zaznaczono, że da ona podstawę prawną Narodowemu Funduszowi Zdrowia do kierowania roszczeń wobec nietrzeźwych sprawców wypadków z tytułu poniesionych przez NFZ kosztów leczenia ofiar tych wypadków.

Autorzy projektu zauważyli, że według danych Komendy Głównej Policji w 2012 r. nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 2,3 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 3,1 tys. osób. Podkreślili też, że koszty leczenia osób poszkodowanych w takich wypadkach _ są istotnym obciążeniem dla budżetu NFZ _.

Czytaj więcej w Money.pl
3,4 proc. wzrostu PKB? _ To wyśrubowane _ Wicepremier i prezes PSL mówi o najbliższych, możliwych scenariuszach politycznych. - _ Nikt nie zna godziny, kiedy zassie go do góry _.
PSL wystawia kandydatów w Łodzi Stronnictwo liczy, że uzyska więcej mandatów niż siedem, które ma obecnie. Wystawi także własnego kandydata na prezydenta Łodzi.
10 głośnych wypadków polskich gwiazd Karambol, który spowodowała Joanna L. to jedno z wielu głośnych ostatnio wydarzeń, w których udział brali rodzimi celebryci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)