Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2015 13:54

PSL złożył projekt o jednolitej cenie książki

Zakłada on, że wydawca czy importer mieliby obowiązek ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(German Poo-Caamano/CC BY 2.0/Flickr)

Klub PSL złożył w środę w Sejmie, przedłożony przez Polską Izbę Książki, projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Zakłada on, że wydawca czy importer mieliby obowiązek ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży.

- Książka jest towarem wyjątkowym, pozwala poszerzać horyzonty. W naszym kraju, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich nie obowiązują regulacje prawne dotyczące tej części rynku. Mam nadzieję, że inicjatywa PSL spotka się z aprobatą wszystkich klubów sejmowych - powiedział podczas konferencji w Sejmie poseł Artur Dębski (PSL).

Projekt przygotowały środowiska związane z rynkiem książki - autorzy, wydawcy i księgarze. Jak podkreślają jego autorzy, jest wzorowany, na rozwiązaniach obowiązujących w krajach europejskich m.in. Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Projekt popiera część środowisk wydawniczych, księgarskich i autorskich.

- Są to przepisy dzięki którym rynek książki nie jest rynkiem zdemoralizowanym pod względem dzikiego kapitalizmu. Ogranicza się w ten sposób swobodę zawierania umów, ale dzięki temu rynek książki funkcjonuje tak, żeby czytelnicy mieli dostęp do dobrych książek we wszystkich miejscach kraju - powiedział prezes PIK Włodzimierz Albin.

Zgodnie z projektem wydawca i importer byliby obowiązani do ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży, obejmującej wartość podatku od towarów i usług. Jednolita cena obejmowałaby wszelkie dodatki sprzedawane wraz z książką (zdjęcia, taśmy magnetyczne oraz inne nośniki utworów muzycznych i audiowizualnych).

Jednolita cena oraz informacja o roku i miesiącu wprowadzenia książki do obrotu powinny - jak zakłada projekt - zostać trwale umieszczone na książce lub zamieszczone w internetowym katalogu wydawcy. Stosowanie jednolitej ceny byłoby obowiązkowe na 12 miesięcy od końca miesiąca, w którym wprowadzono książkę do obrotu.

Obowiązek ustalenia jednolitej ceny nie miałby zastosowania do książek w wydaniach bibliofilskich, artystycznych, których wydanie wymagało wykorzystania metod rękodzielniczych, wydanych na zamówienie, w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 150 egzemplarzy, wydanych przez zagranicznego wydawcę w języku innym niż polski.

Według informacji na stronie internetowej PIK, Rada Polskiej Izby Książki podjęła w kwietniu 2013 roku decyzję o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy. Projekt taki na początku 2014 r. został przedłożony m.in. sejmowym i senackim komisjom kultury. Jak później podał PIK zainteresowanie projektem wyraziła senacka komisja kultury oraz klub PSL.

W połowie marca o podjęciu inicjatywy ustawodawczej ws projektu ustawy o jednolitej cenie książki zdecydowała senacka komisja kultury.

Jesienią 2014 r. ludzie kultury, autorzy książek, artyści, publicyści oraz księgarze zwrócili się w liście otwartym do premier Ewy Kopacz i parlamentarzystów z apelem o szybkie uchwalenie przepisów o jednolitej cenie książki. Według informacji podanej w lutym b.r. po zakończeniu akcji zbierania podpisów, pod listem podpisało się ponad 2 tys. osób.

- Polska książka potrzebuje ratunku. Literaci, wydawcy i księgarze nie mają siły politycznej porównywalnej z górnikami. Zapewne dlatego apele ludzi tworzących książki pozostają bez echa od lat. Nie prosimy o dotacje z budżetu państwa, nie prosimy o umorzenie długów w ZUS czy w Urzędach Skarbowych. Prosimy jedynie o uchwalenie przepisów, podobnych do tych obowiązujących w wielu krajach Europy od roku 1981. (...) Naszą wspólną intencją jest powstrzymanie stałego spadku sprzedaży i czytelnictwa książek w Polsce. Nowa regulacja ma także zapewnić czytelnikom możliwość dostępu do szerokiej listy tytułów, bez filtrów narzucanych przez politykę zakupową globalnych dystrybutorów książek - napisano w liście.

Czytaj więcej w Money.pl
Jarubas za waloryzacją kwotową emerytur Zdaniem kandydata na prezydenta z ramienia PiS taki sposób urealniania świadczeń powinien być wpisany do konstytucji.
Kłopoty finansowe PSL. Nie stracą subwencji Problemy PSLu zaczęły się kiedy, po nieprawidłowo rozliczonych dwóch kampaniach ludowcy musieli zwrócić do budżetu państwa 9,5 mln złotych plus odsetki.
Spór w koalicji. Platforma musi szukać poparcia opozycji Ludowcy nie poprą w Sejmie poprawki autorstwa senatorów PO. PSL opowiada się za zapisami, które chce zmienić rząd.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz