Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznanie obywatelstwa w Hiszpanii będzie łatwiejsze. Kto skorzysta?

0
Podziel się:

Rząd ułatwi proces naturalizacji osobom mogącym dowieść, że są potomkami Żydów wydalonych z Hiszpanii za panowania królowej Izabeli Kastylijskiej i króla Ferdynanda Aragońskiego.

Przyznanie obywatelstwa w Hiszpanii będzie łatwiejsze. Kto skorzysta?
(RichieC/CC/Flickr)

Rząd Hiszpanii chce naprawić dawne krzywdy wyrządzone Żydom sefardyjskim, którzy zostali wygnani w XV wieku. Przyjął projekt ustawy, na mocy której hiszpańskie obywatelstwo mogą otrzymać potomkowie wygnańców - poinformował rzecznik rządu.

W lutym o planach tych poinformował minister sprawiedliwości Alberto Ruiz Gallardon, który zapowiedział, że wszystkie siły polityczne w kraju zaakceptują ten plan i rząd ułatwi proces naturalizacji osobom mogącym dowieść, że są potomkami Żydów wydalonych z Hiszpanii za panowania królowej Izabeli Kastylijskiej i króla Ferdynanda Aragońskiego.

Królewska para zarządziła wówczas, że wszyscy Żydzi, którzy nie nawrócą się na katolicyzm, muszą opuścić kraj.

Potomkowie tych, których wygnano już wcześniej, mogli otrzymać hiszpańskie obywatelstwo, jednak wyjąwszy osoby pochodzące z kilku krajów musieli oni zarazem zrzec się swego poprzedniego obywatelstwa. Projekt ustawy przyjęty w piątek przez gabinet premiera Mariano Rajoya zakłada, że można będzie zachować podwójne obywatelstwo - poinformował rzecznik rządu.

Trudno jednak ustalić, jak wielu osobom przysługuje hiszpańskie obywatelstwo na mocy nowej ustawy. Według przybliżonych szacunków jest ich blisko trzy miliony. Blisko 250 tys. osób na świecie wciąż mówi ladino, czyli dialektem judeo-hiszpańskim - poinformował hiszpański rząd.

Przed rokiem 1492 w Hiszpanii mieszkało co najmniej 200 tys. Żydów. Ci, którzy odmówili nawrócenia się na katolicyzm i nie uciekli z kraju, spłonęli na stosach.

Edykt Z Alhambry wydany przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego w 1492 roku, skazujący Żydów na wygnanie, obowiązywał oficjalnie do 1967 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Koronacja króla Hiszpanii bez gości z zagranicy Proklamowanie nowego monarchy, Filipa VI, nastąpi prawdopodobnie, jak piszą dzisiejsze dzienniki hiszpańskie, 19 czerwca.
Rozpracowali mafię paliwową. Oszukali na... Wielka akcja hiszpańskiej policji przeciwko oszustom, sprzedającym kierowcom benzynę i oleje napędowe przeznaczone dla maszyn rolniczych i do ogrzewania mieszkań.
Abdykacja króla zatwierdzona przez rząd Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek projekt ustawy, która umożliwi 76-letniemu królowi Juanowi Carlosowi abdykację, a jego synowi Filipowi przejęcie tronu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)