Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przywrócono kontrolę na granicach z UE

0
Podziel się:

W nocy powrócili funkcjonariusze straży granicznej na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą.

Przywrócono kontrolę na granicach z UE
(Leszek Kotarba/East News)

W nocy powrócili funkcjonariusze straży granicznej na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach. Wzmożona aktywność ma związek z konferencją klimatyczną ONZ, która odbędzie się od 11 do 22 listopada w Warszawie.

_ To jest kontrola wyrywkowa, podobnie jak w zeszłym roku podczas Euro 2012. Podróżni muszą liczyć się z tym, że mogą zostać skontrolowani. Nie oznacza to, że każdy będzie musiał się zatrzymać. Będziemy typować do kontroli wskazane pojazdy i podróżnych. Podobnie będzie na lotniskach. Nie chcemy jednak, żeby powodowało to ograniczenia w podróżowaniu _ - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej st. chor. Agnieszka Golias.

Przywrócone na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza kontrole potrwają do 23 listopada na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także 9 przejściach morskich oraz 18 lotniczych. _ Wprowadzana regulacja oznacza nie tylko możliwość kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa _ - informuje MSW.

Na takie rozwiązanie pozwala kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu. MSW przygotowało też projekt zarządzenia premiera ws. użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji w dniach 11-22 listopada. Żandarmi mają pomagać tam, gdzie ubędzie policjantów skierowanych do zabezpieczenia konferencji klimatycznej lub innych wydarzeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj do wzięcia jest 15 milionów złotych Pieniądze dzielone teraz to oszczędności w programie, które powstały po poprzednich konkursach po przetargach na inwestycje, które wcześniej dostały dofinansowanie.
Mogą otrzymać nawet 4,5 miliarda euro Cześć zadań dotycząca rozwoju obszarów wiejskich będzie finansowana z funduszu spójności, którym zarządza ministerstwo rozwoju regionalnego.
Bułgaria będzie odsyłać nielegalnych imigrantów Trzykrotne zmniejszenie liczby uchodźców na granicach Bułgarii oraz trzykrotne zwiększenie liczby wydalanych nielegalnych imigrantów zakłada na najbliższe tygodnie bułgarski rząd.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)