Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walki w syrii
28.02.2013 20:47

Przyjaciele Syrii obiecują opozycji więcej wsparcia

Stany Zjednoczone przekażą syryjskiej opozycji 60 mln dolarów dodatkowej pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Jedenaście państw uczestniczących w Rzymie w konferencji Przyjaciół Syrii obiecało dziś więcej wsparcia politycznego i materialnego dla opozycji syryjskiej. Po raz kolejny wezwano reżim w Damaszku do zaprzestania bombardowań obszarów zamieszkanych.

_ - Reżim w Damaszku musi natychmiast zaprzestać bombardowań obszarów zamieszkanych, co jest zbrodnią przeciwko ludzkości i nie może pozostać bezkarne _ - głosi komunikat końcowy po spotkaniu Przyjaciół Syrii oraz po rozmowach tej grupy z syryjską opozycją.

Uczestnicy konferencji (11 państw, w tym USA, kraje europejskie i arabskie) zaapelowali również, aby wstrzymać wszelkie dostawy broni dla rządu prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 r. trwa w Syrii powstanie.

_ - Ministrowie obiecali więcej wsparcia politycznego i materialnego dla Syryjskiej Koalicji Narodowej, jedynego i prawowitego reprezentanta narodu syryjskiego, oraz więcej konkretnej pomocy dla ludności w kraju _ - napisano w komunikacie. Nie sprecyzowano, jakiego rodzaju ma być to pomoc.

Stany Zjednoczone przekażą syryjskiej opozycji 60 mln dolarów dodatkowej pomocy oraz po raz pierwszy udzielą pomocy żywnościowej i medycznej rebeliantom walczącym z reżimem Asada - poinformował uczestniczący w konferencji sekretarz stanu USA John Kerry.

Tłumaczył, że decyzja ta ma na celu zwiększenie presji na reżim w Damaszku, żeby ustąpił i utorował drogę do demokratycznych przemian. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że wsparcie ma pomóc opozycji rządzić na nowo wyzwolonych obszarach Syrii i ukrócić wpływy ekstremistów. Kerry spotkał się rano w Rzymie z liderem opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej Moazem al-Chatibem.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie pomagają w obaleniu Asada? Jeśli Zachód wciąż będzie stał na uboczu, dżihadyści stworzą w Syrii swój przyczółek - ostrzega _ Financial Times _.
Przełom w Syrii? Zaskakująca deklaracja Minister spraw zagranicznych Syrii powiedział w Moskwie, że rząd w Damaszku jest gotów rozmawiać nawet ze zbrojną opozycją.
W tym kraju prawa człowieka nie istnieją Wysoka komisarz ONZ do spraw uchodźców Navi Pillay oświadczyła dzisiaj, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie stanęła na wysokości zdania w kwestii Syrii.
Tagi: walki w syrii, pomoc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz