Notowania

Przejdź na
wybory na białorusi
28.12.2013 22:58

Przygotowania do wyborów na Białorusi. Władza kontroluje sytuację

Politolodzy sugerują, że wybory mają przejść według normalnego, kontrolowanego przez władzę scenariusza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Białoruska opozycja jest rozczarowana sposobem formowania komisji wyborczych na przyszłoroczne wybory do władz lokalnych. W składzie komisji wyborczych przedstawicieli opozycji praktycznie nie będzie.

Na wybory utworzono ponad 1300 komisji wyborczych. Oficjalne informacje o ich składzie pojawią się w poniedziałek, jednak już teraz partie opozycyjne twierdzą, że tylko pojedynczy z nich kandydaci zostali włączeni w skład komisji wyborczych.

Dla przykładu zjednoczona partia obywatelska informuje, że nie udało jej się wprowadzić ani jednego swojego przedstawiciela. Partia BNF będzie miała jednego przedstawiciela, a lewicowy Sprawiedliwy Świat twierdzi, że narazie posiada informacje o czterech swoich działaczach włączonych w skład komisji wyborczych.

Politolog Jurij Czuwasoł mówi, że przedstawicieli opozycji w komisjach wyborczych prawie nie widać. Jego zdaniem świadczy to o tym, że wybory mają przejść według normalnego, kontrolowanego przez władzę scenariusza.

Co ciekawe, nawet gdyby w skład komisji wyborczych włączono wszystkich przedstawicieli opozycji, i tak nie odegraliby większej roli. Z informacji mediów wynika, że opozycja zaproponowała zaledwie około 100 kandydatów do komisji wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy zakaz na Białorusi ograniczy opozycję Na Białorusi weszła w życie nowelizacja ordynacji wyborczej zakazująca wzywania do bojkotu wyborów.
Białoruski opozycjonista na wolności Po 2,5 roku więzienia na wolność wyszedł Źmicier Daszkiewicz, lider opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front. Został skazany za rzekome pobicie przypadkowych przechodniów.
Łukaszenko przyznał sędzi order. Za co? Walancina Kruk w 2003 r. rozpatrywała sprawę pozbawienia organizacji pozarządowej rejestracji z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich.
Tagi: wybory na białorusi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz