Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
paszport dla dziecka
11.07.2013 19:01

Przy wyrabianiu paszportu od dzieci nie będą pobierane odciski?

Paszporty biometryczne mają ograniczyć przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów oraz zwiększyć bezpieczeństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(chris.corwin/CC/Flickr)

Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych. Dziś prace nad projektem rozpoczęła sejmowa komisja spraw wewnętrznych.

Zaproponowano także zmiany w przepisach dotyczących wydawania paszportów tymczasowych osobom, od których pobranie odcisków palców jest niemożliwe, np. z powodu zranienia dłoni. W takich przypadkach dokument będzie wydawany na okres nieprzekraczający 12 miesięcy.

Komisja dziś nie wprowadziła poprawek do projektu. Od połowy 2009 r. paszporty zawierają nie tylko skan zdjęcia twarzy, ale także zapis odcisków palców. Każda osoba składająca w punkcie paszportowym wniosek o wydanie paszportu jest zobowiązana do złożenia odcisków dwóch palców. Polega to na przyłożeniu palców do elektronicznego czytnika - dane są zakodowane, co oznacza, że nie są w paszporcie widoczne.

Paszporty biometryczne mają ograniczyć przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów oraz zwiększyć bezpieczeństwo i wiarygodność dokumentów podróży. Obowiązek umieszczenia w paszportach danych biometrycznych wynika z regulacji Unii Europejskiej z grudnia 2004 roku.

Wydanie paszportu ważnego 10 lat kosztuje 140 zł; dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat - 30 zł. 50 proc. ulga przysługuje m.in. emerytom, rencistom, uczniom powyżej 13 lat i studentom.

Wszystkie paszporty wydane przed 29 czerwca 2009 r. - bez względu na ich rodzaj - zachowują ważność do terminów w nich określonych, np. paszport wydany w 2007 r. będzie ważny do 2017 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Urlop za granicą. O tym nie możesz zapomnieć Planując wyjazd za granicę należy zapoznać się z panującą w danym kraju sytuacją, sprawdzić, czy będziemy potrzebować wizy, a także zabrać ze sobą aktualny dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo.
Niesie pomoc w nagłych wypadkach Karty otrzymają też służby ratownicze i organizacje pozarządowe, które będą je również rozprowadzać wśród mieszkańców regionu przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.
Zobacz jak wygodnie wyrobić sobie paszport Już ponad 10 tys. osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. MSW przypomina przed wakacjami, że wyrobienie paszportu może potrwać nawet miesiąc.
Tagi: paszport dla dziecka, zmiana przepisów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz