Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetarg w ZUS. Doszło do złamania prawa?

0
Podziel się:

ZUS będzie musiał wyjaśnić, czy zachowano standardy przy przetargu na system informatyczny - powiedział członek rady nadzorczej Zakładu Jeremi Mordasewicz, odnosząc się do doniesień TVN.

Na zdj. Jeremi Mordasewicz
Na zdj. Jeremi Mordasewicz (Wojciech Traczyk/East News)

Wart 600 mln zł przetarg wygrało w ubiegłym roku Asseco.

Według czwartkowych _ Faktów _ TVN przy przetargu w ZUS mogło dojść do złamania prawa. Dziennikarze stacji ustalili, że dwie osoby z Asseco, dwie z ZUS oraz osoba pracująca w Urzędzie Zamówień Publicznych, który nadzoruje takie przetargi, zasiadały w radzie nadzorczej jednej z fundacji.

_ Fakty _ podały także, że wymagania przetargowe ZUS były tak precyzyjne, że dotyczyły nawet doświadczenia i wykształcenia 87 specjalistów. W rezultacie do przetargu przystąpiła tylko jedna firma - Asseco Poland - i wygrała.

Zeszłoroczny kontrakt ZUS dotyczył utrzymania i konserwacji informatycznej sieci KSI. Jak powiedział PAP w czwartek późnym wieczorem Mordasewicz, Asseco mogło jako jedyne spełniać wymagania kontraktu. _ Takie rzeczy mogą się przydarzyć. Nie chciałbym oceniać w tej chwili wyniku przetargu, bo nie jestem w stanie _ - zaznaczył.

Dodał, że przy tak dużych zamówieniach w instytucjach publicznych przetargi powinny odbywać się w _ standardzie, który wyklucza wszelkiego rodzaju podejrzenia _.

_ W tym wypadku nie przesądzam, czy znajomość tych osób miała wpływ na wynik przetargu. To, co w tej chwili będziemy musieli zrobić jako rada nadzorcza ZUS, to sprawdzić, czy standardy przetargu były zachowywane. Druga sprawa to to, czy wynik przetargu był właściwy _ - mówił.

_ Być może do niczego nie doszło, może wybór był prawidłowy. Jednak znajomość tych osób budzi podejrzenia, dlatego tę sprawę trzeba będzie wyjaśnić _ - podkreślił Mordasewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugi dzień rolniczej blokady na krajowej 10 Zdaniem manifestujących w trakcie przetargów gruntów rolnych dochodzi do nieprawidłowości, ziemia ma trafiać w ręce osób podstawionych przez zagraniczne spółki.
Oskładkowanie umów o dzieło. Związkowcy: to krok w dobrą stronę Pracodawcy uważają, że zmiany negatywnie wpłyną na polski rynek pracy i zwiększą koszty pracy.
NIK rozpoczęła szczegółową kontrolę w ZUS - _ Będziemy badać, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur _ - powiedział szef NIK.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)