Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lewica
22.07.2010 12:53

Przeszły poprawki Lewicy do nowelizacji ustawy medialnej

Jeszcze na tym posiedzeniu Sejm ma głosować nad jej przyjęciem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Trzy poprawki Lewicy oraz jedną autopoprawkę PO poparła komisja kultury, rozpatrująca projekt nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Przerwania prac nad projektem domagał się poseł Andrzej Celiński (niezrzeszony). *

W trakcie prac komisja zaakceptowała poprawkę Lewicy stanowiącą, że Krajowa Rada będzie określała terminy i zakres planów finansowo-programowych w mediach publicznych bez - jak proponowano w pierwotnej wersji projektu - porozumienia z ministrem kultury.

Komisja poparła też poprawkę Lewicy, wykreślającą możliwość odwołania członka zarządu i rady nadzorczej TVP oraz Polskiego Radia wskutek prowadzenia działalności, która _ pozostaje w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami _. Przeszła także poprawka nakazująca członkom zarządów oraz osobom zajmującym kierownicze stanowiska w mediach publicznych kierować się w ocenie dziennikarzy zasadami profesjonalizmu, rzetelności, uczciwości oraz wypełnianiem przez nich zadań misyjnych TVP i Polskiego Radia.

Komisja nie poparła natomiast poprawek Lewicy, w których proponowano, by członków zarządu w TVP i Polskim Radiu powoływała i odwoływała rada nadzorcza większością dwóch trzecich głosów lub alternatywnie - Krajowa Rada na wniosek rady nadzorczej. Projekt przewiduje, że zarządy publicznych nadawców są powoływane i odwoływane przez Krajową Radę na wniosek rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia, czyli w tym przypadku ministra skarbu.

Komisja negatywnie opiniuje też poprawkę, by tak jak dotąd w radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia zasiadał tylko jeden reprezentant ministra - ministra skarbu. Projekt zakłada, że w radach zasiądzie trzech przedstawicieli resortów: kultury, finansów i skarbu.

Przerwania obrad domagał się w czwartek poseł Celiński, który zarzucił PO, że został wprowadzony w błąd.

Poszło o poprawkę, zgłoszoną przez Celińskiego podczas pierwszego czytania projektu w komisji kultury. Celiński proponował wówczas, by TVP i Polskie Radio były zmuszone przeznaczać określony procent swojego czasu antenowego na audycje kulturalne, edukacyjne, dla dzieci i młodzieży czy też promujące dziedzictwo narodowe. Do głosowania nad poprawką jednak nie doszło. Celiński zgodził się ją wycofać, po zapewnieniu przewodniczącej komisji Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO), że po dopracowaniu poprawka zostanie zgłoszona w drugim czytaniu.

_ - To jest fundamentalna poprawka dla tej ustawy. Ona zmienia charakter tej ustawy. Jeżeli to było tego rodzaju nieporozumienie, to dziś komisja powinna zakończyć swoje obrady i zwrócić się do Prezydium Sejmu z prośbą o interpretację tej sytuacji prawnej, w jakiej się znaleźliśmy _ - mówił Celiński, dodając, że ta poprawka zmienia charakter obecnego projektu, podobnie jak niegdyś charakter innej nowelizacji prawa medialnego zmieniało sformułowanie _ lub czasopisma _.

_ Nikogo nie oszukiwałam, nie oszukuję i oszukiwać nie będę _ - odpierała zarzuty Śledzińska-Katarasińska. Wyraziła ubolewanie, że doszło do takiej sytuacji, ale stanu faktycznego zmienić się już nie da, ponieważ po zakończeniu drugiego czytania nie ma możliwości wnoszenia nowych poprawek do projektu.

_ - Ja wycofałem się z głosowania tej poprawki po waszym oświadczeniu, że się na tym zastanowicie _ - odpierał Celiński. Wniosek Celińskiego o przerwanie obrad wsparł PiS. Ostatecznie w głosowaniu posłowie zdecydowali, by nie przerywać obrad komisji. Celiński zwołał konferencje prasową w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t100235.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pol;tysiaca;stolkow;do;wziecia;w;mediach;publicznych,135,0,641927.html) Pół tysiąca stołków do wzięcia w mediach publicznych _ Ludzie kierujący mediami publicznymi skompromitowali się, trzeba ich wymienić i zrobimy to _ - zapowiada Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t97477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/money;pl;sprawdzil;ile;jest;misji;w;publicznej;telewizji,122,0,644218.html) Money.pl sprawdził ile jest misji w publicznej telewizji Za misyjne uznawane są seriale, teleturnieje czy muzyka pop. - _ Trzeba wreszcie ściśle określić co jest misyjne, a co nie _ - apelują medioznawcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t46572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zarzad;tvp;po;chce;usunac;nas;z;telewizji,69,0,645957.html) Zarząd TVP: PO chce usunąć nas z telewizji Szefowie mediów publicznych przestrzegają przed nowelizacją ustawy medialnej.
Tagi: lewica, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz