Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przestępstwa na tle rasistowskim w Polsce. "Coraz więcej"

0
Podziel się:

Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim.

Na zdj. Andrzej Seremet
Na zdj. Andrzej Seremet (Bartosz Krupa/East News)

Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim - poinformowała dzisiaj Prokuratura Generalna.

Z danych PG wynika, że w ostatnich latach liczba prowadzonych w polskich prokuraturach postępowań dotyczących przestępstw na tle rasowym _ znacząco zwiększyła się . - Prokurator generalny we wtorek skontaktował się z MSW. Do spotkania dojdzie 4 lipca. Tematem rozmowy będzie współpraca i koordynacja działań prokuratury i policji w ściganiu przestępstw rasistowskich i popełnianych z nienawiści _ - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.

Z danych udostępnionych przez Prokuraturę Generalną wynika, że w zeszłym roku prowadzonych było 473 postępowań dotyczących naruszeń prawa spowodowanych pobudkami rasistowskimi lub ksenofobicznymi. Najwięcej takich spraw zarejestrowano w okręgu warszawskim (81), krakowskim (69), wrocławskim (65) i białostockim (63). Łącznie w ubiegłym roku do sądów trafiły w tych sprawach akty oskarżenia przeciwko 139 osobom. Wyroki skazujące zapadły wobec 59 osób.

Według danych PG umorzonych zostało 208 spraw, z czego 97 z powodu niewykrycia sprawcy. W 103 sprawach odmówiono wszczęcia śledztwa, zaś 14 spraw zawieszono. Środki zapobiegawcze stosowano wobec 40 osób, w tym areszt tymczasowy wobec sześciu.

W 2006 r. np. łącznie prowadzono 60 postępowań dotyczących tego typu przestępstw, w 2008 r. było ich 123, zaś w 2010 r. - 182.

Z analizy zeszłorocznych postępowań wynika też, że najczęściej celem ataków były osoby pochodzenia żydowskiego (93 sprawy), osoby o czarnym kolorze skóry (58), Romowie (35), Arabowie (16), muzułmanie (10). Łącznie prokuratorzy wyróżnili 30 grup narodowościowych, rasowych, etnicznych i wyznaniowych, których dotyczyły prowadzone sprawy. W kilku przypadkach chodziło o znieważenie m.in. Ukraińców, Niemców, Czeczenów, ale także chrześcijan i świadków Jehowy.

Na 473 postępowania m.in. 119 dotyczyło przestępstw popełnionych z wykorzystaniem internetu; 60 odnosiło się do rasistowskich napisów na murach, budynkach, pomnikach i cmentarzach; 37 dotyczyło zachowań pseudokibiców, a 15 manifestacji lub zgromadzeń.

_ Sprawy tego rodzaju są w zainteresowaniu prokuratora generalnego, a decyzje są kontrolowane w prokuraturach nadrzędnych _ - zaznaczył Martyniuk. W 2012 r. nadzorem służbowym objęto 233 takie śledztwa.

Ostatnio głośna stała się sprawa odmowy przez Prokuraturę Rejonową Białystok-Północ wszczęcia dochodzenia ws. namalowania swastyki na budynku transformatora przy ul. Zagórnej. Jak informowały media, prokuratura uzasadniła to tym, że swastyka to także _ powszechny w Azji symbol szczęścia _.

_ Minister zapoznał się z uzasadnieniem postanowienia. Tam rzeczywiście swastyka jest określona jako symbol szczęścia. Pan minister przyjmuje takie uzasadnienie z oburzeniem. Również o tych działaniach prokuratury będzie rozmawiał na spotkaniu z prokuratorem Seremetem _ - powiedziała we wtorek rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała w poniedziałek, że zbadała tę sprawę, decyzję prokuratury rejonowej oceniła jako błędną i nakazała kontynuowanie tego dochodzenia. _ Przedstawiona w uzasadnieniu rozstrzygnięcia teza, że symbol swastyki niekoniecznie musi być kojarzony z ustrojem faszystowskim, jest w polskich realiach historycznych i społecznych zdecydowanie nieprawdziwa. Umieszczanie publicznie takich symboli niewątpliwie powinno być traktowane jako propagowanie faszystowskiego ustroju państwa _ - oceniła białostocka prokuratura okręgowa.

_ Prokuratura od dłuższego czasu jest zdeterminowana w walce z tego rodzaju przestępczością. Przez pryzmat ostatniej decyzji z Białegostoku nie można oceniać całej prokuratury _ - zaznaczył Martyniuk. Dodał, że od zeszłego roku w każdej prokuraturze apelacyjnej jest wyznaczony prokurator - pełnomocnik do spraw ścigania przestępczości popełnianej z nienawiści. _ Są oni specjalnie przeszkoleni i służą pomocą innym prokuratorom _ - powiedział rzecznik PG.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnicy zabierają się za Białystok Minister Boni wziął w poniedziałek w Białymstoku udział w posiedzeniu specjalnego podlaskiego zespołu.
Pobił Czeczena. Do aresztu trafił dopiero po... Po pobiciu Czeczena sąd nie aresztował mężczyzny, teraz jednak zdecydował o tymczasowym aresztowaniu go na trzy miesiące.
"Rząd będzie zapobiegał inwigilacji w sieci" Szef MSW uważa, że amerykański PRISM - paradoksalnie - pomógł rządowi w przygotowaniu ustawy zapobiegającej takim praktykom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)