Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
18.02.2012 09:40

Przestępczość w Meksyku spadła. Sukces władz czy mafii?

Chodzi o uchodzące za najniebezpieczniejsze w Meksyku miasto Ciudad Juarez.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

*Przestępczość w mieście Ciudad Juarez, uchodzącym za najniebezpieczniejsze w Meksyku, spadła o blisko połowę od rekordowego pod tym względem 2010 roku, gdy zginęło ponad 3 000 ludzi - ogłosił prezydent Meksyku Felipe Calderon. *

1,3-milionowe Ciudad Juarez, graniczące z miastem El Paso w Teksasie, stało się jednym z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie na skutek ciągnącej się od ponad dwóch lat wojny pomiędzy kartelami Juarez i Sinaloa, które walczą o terytoria i trasy przemytu narkotyków do USA. W mieście na porządku dziennym są brutalne zabójstwa, których liczba skoczyła z ok. 300 zabitych w 2007 r. do ponad 3000 w 2010 r.

Tymczasem między 2010 a 2011 r. wskaźnik zabójstw spadł o 45 proc., a dane za pierwsze tygodnie 2012 r. wykazują jeszcze większy spadek przestępczości o 57 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej - powiedział Caldern, powołując się na badania organizacji obywatelskiej monitorującej bezpieczeństwo mieszkańców. Raport renomowanego ośrodka analitycznego Stratfor również potwierdza spadek przestępczości w Ciudad Juarez.

Jak podkreślił Calderon, mniejsza przestępczość to skutek programu tworzenia miejsc pracy _ Wszyscy jesteśmy z Juarez _, stworzonego nakładem wielu milionów dolarów. Zdaniem analityków zaobserwowany spadek liczby zabójstw może wynikać z faktu, że wojna karteli zakończyła się zwycięstwem Sinaloa.

Czytaj w Money.pl
Demonstrowali na ulicach przeciwko gangom Sto tysięcy mieszkańców stolicy Meksyku domagało się od władz zmiany strategii walki z kartelami narkotykowymi.
Poważne zmiany w policji. Jest termin Tuż po objęciu funkcji Komendanta Głównego Policji Działoszyński mówił, że wydzielenie CBŚ to jeden z jego głównych postulatów.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz