Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prześladowania dziennikarzy w Turcji. Oto skutki

0
Podziel się:

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) ogłosił dzisiaj, że w Turcji pod presją rządu około 60 dziennikarzy zostało pozbawionych pracy.

Prześladowania dziennikarzy w Turcji. Oto skutki
(Allan Henderson/CC/Flickr)
bELaIpgB

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) ogłosił dzisiaj, że w Turcji pod presją rządu około 60 dziennikarzy zostało pozbawionych pracy, ponieważ uczestniczyli w relacjonowaniu antyrządowych demonstracji przeciwko cenzurze i _ wyciszaniu _ krytycznych informacji.

Komunikat Komitetu wymienia nazwiska 22 dziennikarzy wyrzuconych z pracy i 37 zmuszonych do złożenia rezygnacji za to, że w swych informacjach i artykułach pisali o antyrządowych protestach w stambulskim parku Gezi w czerwcu ubiegłego roku.

_ Rząd starał się cenzurować medialną obsługę "delikatnych wydarzeń", groził zamykaniem sieci społecznościowych, a w pewnym przypadku zainspirował w jednej z sieci nagonkę na dziennikarza _ - głosi komunikat CPJ.

bELaIpgD

Wydarzenia w parku Gezi, które rozpoczęły się w maju 2013 roku, pokazały, że ogromna część tureckich mediów bardzo się pilnuje, aby nie rozzłościć rządu; potwierdziła to ostatnio sieć społecznościowa HaberTurk, która napisała o _ nieustannych naciskach _ ze strony rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan sam przyznał ostatnio, że telefonował do jednej z tureckich stacji telewizyjnych z Maroka, gdzie przebywał z wizytą, domagając się, aby nie emitowała wypowiedzi pewnego opozycyjnego polityka.

CPJ przypomina w komunikacie, że w Turcji przebywa w więzieniach co najmniej 40 dziennikarzy. Są to w większości Kurdowie, którym zarzuca się, że informowali w mediach o działaniach kurdyjskiej partyzantki.

Liczba więzionych dziennikarzy sprawia od dwóch lat - podkreśla CPJ - że Turcja bije pod tym względem światowe rekordy.

bELaIpgJ
Czytaj więcej w Money.pl
Starcia na ulicach, przez cenzurę internetu Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciw demonstrantom na placu Taksim w Stambule.
Wolność mediów w UE zagrożona? Próby zastraszania i nacisków na dziennikarzy, które niedawno zdarzyły się w Wielkiej Brytanii, będą prowadzić do samocenzury w mediach - ostrzegali liberałowie w Parlamencie Europejskim.
Policja odpowiada gazem na zamieszki Około 2 tysięcy manifestantów starło się dzisiaj z policją w Ankarze. Domagali się uwolnienia osób uwiezionych za domniemany spisek przeciw władzom państwowym.
bELaIphe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)