Notowania

prawo
05.11.2009 18:10

Przepisy dotyczące propagowania komunizmu do trybunału

Tak posłowie Lewicy chcą ratować m.in. Czterech Pancernych i Psa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie Lewicy: Tadeusz Iwiński i Sławomir Kopyciński zapowiedzieli zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego części wrześniowej nowelizacji Kodeksu karnego, która rozszerza przepis dotyczący propagowania ustrojów totalitarnych, w tym komunizmu.

W opinii posłów, przyjęte zmiany mogą doprowadzić do absurdów, np. zakazu emisji serialu _ Czterej Pancerni i pies _ czy nakazu rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Zdaniem Iwińskiego, przepis mówiący o zakazie propagowania komunizmu w obecnym brzmieniu jest _ właściwy, sprawdzał się przez długie lata _, z kolei nowe brzmienie, które nadał mu Sejm, jest sprzeczne z art. 54 konstytucji (ogranicza swobodę wypowiedzi) i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Ponadto - przekonywał poseł - zapis ten jest również _ sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem _. _ - Bo co to by mogło oznaczać? W sytuacji, gdy dla jednych komunizm to jest cały okres Polski Ludowej - wbrew rozumowi, ale tak jest - można by się domagać rozebrania Pałacu Kultury, zakazu emisji +Czterech pancernych i psa+, +Siedemnastu mgnień wiosny+ czy filmów o Kapitanie Klossie _ - wskazywał Iwiński.

Oprócz tego - zdaniem polityka Lewicy - na mocy nowego przepisu, karze mogliby podlegać też ci, którzy przechowują książki Marksa, Engelsa czy Lenina lub osoby, które noszą koszulki z podobizną Che Guevary.

Kopyciński, który na czwartkowej konferencji wystąpił właśnie w takiej koszulce, pytał z kolei co stanie się - po wejściu w życie noweli Kodeksu karnego - ze słynnym czołgiem Rudy 102 z _ Czterech pancernych _ (w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu można oglądać rosyjski czołg T-34, który w serialu _ grał _ Rudego 102).

_ - Wyobrażam sobie, że pan premier Donald Tusk razem z panem Kaczyńskim pewnie uroczyście ten czołg zezłomują _ - ironizował Kopyciński. _ - Mam taki apel do wnioskodawców tego projektu - aby właśnie sobie wzięli ten symboliczny młot z tego sierpa i młota i tym młotkiem puknęli się mocno w głowę _ - dodał poseł.

Iwiński podkreślił, że świadomie sprowadza problem nowelizacji Kodeksu karnego do absurdu, jednak - jak przekonywał - _ rzecz nie jest absurdalna i może rodzić poważne konsekwencje dla Polski _.

| Nowelizacja Kodeksu karnego: |
| --- |
| Pod koniec września Sejm, nowelizując Kodeks karny, w którym zaostrzył m.in. kary za pedofilię, rozszerzył też artykuł 256, dotyczący propagowania ustrojów o charakterze totalitarnym. Obecnie art. 256 mówi m.in., że _ kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch _. Sejm do art. 256 dodał podpunkt, zgodnie z którym tej samej karze miałby podlegać ten, _ kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające, będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej _. Wyjątkiem miałaby być tutaj tylko działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa. Nowela Kk nie weszła jeszcze w życie. |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prawo, komunizm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz