Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemyt narkotyków. Zamknięto szefa gangu

0
Podziel się:

Jak wyjaśnił, mężczyźnie zarzucono, że w marcu 2003 r. założył w Gdyni zorganizowaną grupę przestępczą, którą kierował do lutego 2006 r.

Przemyt narkotyków. Zamknięto szefa gangu
(Wojciech Strożyk/Reporter)

O kierowanie grupą przestępczą, która między innymi przemycała do Rosji i USA hurtowe ilości narkotyków oskarżyła gdańska prokuratura 41-letniego gdynianina. Narkotyki trafiały z Polski do Rosji ukryte w pociągach, a do USA przewozili je stewardzi PLL LOT.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia przeciwko 41-letniemu Robertowi B., posługującemu się pseudonimem _ Kirył _, poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak. Jak wyjaśnił, mężczyźnie zarzucono, że w marcu 2003 r. założył w Gdyni zorganizowaną grupę przestępczą, którą kierował do lutego 2006 r., kiedy to gang został rozbity i zatrzymano wielu jego członków.

Sam B. - podobnie, jak kilka innych osób tworzących grupę, zdołał w 2006 r. uciec za granicę. Zbiegli przestępcy byli sukcesywnie zatrzymywani (w USA, Hiszpanii oraz Peru) i wydalani do Polski, gdzie stawiano im zarzuty - większość została już osądzona. B. trafił do polskiego aresztu jako ostatni z członków grupy - przewieziono go do kraju wiosną b.r. po tym, jak zakończył odsiadywać w Niemczech wyrok za przestępstwa narkotykowe.

W działania kierowanego przez _ Kiryła _ gangu zaangażowanych było w sumie pod czterdzieści osób, ale tylko kilka z nich bezpośrednio współpracowało z szefem i zostało oskarżonych o _ udział w grupie przestępczej _. Pozostali odpowiadali za udział w poszczególnych przestępstwach. Zdaniem gdańskich śledczych grupa kierowana przez Roberta B. sprzedała na terenie Polski oraz poza jej granice kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, w tym kokainę, amfetaminę, haszysz i marihuanę.

Dowody, które śledczy zebrali przeciwko B., pozwoliły oskarżyć go o to, że z jego inspiracji, w skrytkach w pociągach jadących przez Litwę i Białoruś, przemycono do Rosji co najmniej 25,6 kg narkotyków i 5 tys. tabletek ekstazy. W przewiezieniu narkotyków pomagali wynajęci kurierzy. _ Zapłata za wywiezione narkotyki była przysyłana po ich sprzedaży. Częstokroć osobami przewożącymi pieniądze, byli konduktorzy międzynarodowych pociągów, lub stewardzi wagonów sypialnych _ - poinformował Marciniak.

Z kolei do Stanów Zjednoczonych narkotyki przewożone były przez stewardów Polskich Linii Lotniczych LOT. Zdaniem śledczych przerzucili oni za ocean co najmniej 60 tys. sztuk tabletek ekstazy. W Polsce - na terenie Trójmiasta i okolic, a także w Szczecinie, za wiedzą B. grupa miała rozprowadzać co najmniej kilkanaście kilogramów kokainy i amfetaminy. Kolejne 10 kilogramów haszyszu i marihuany miało zostać przewiezionych przez członków grupy B. z Gdyni do Łodzi i na Mazury. Śledczy oskarżyli też B. o pośredniczenie w rozprowadzaniu fałszywych dolarów.

_ Kiryłowi _ grozi kara do 15 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do winy. W postępowaniu, w którym badano działalność Roberta B. śledczym z Gdańska pomagali funkcjonariusze gdańskiego oddziału CBŚP. W ramach postępowania przeprowadzono też trzy operacje specjalne - kupna narkotyków i fałszywych dolarów, z udziałem działających _ pod przykryciem _ funkcjonariuszy polskiej policji oraz amerykańskich agentów specjalnych Drug Enforcement Administration (amerykańska agencja powołana do walki z przestępstwami narkotykowymi) i United States Secret Service (Tajna Służba Stanów Zjednoczonych powołana do walki z fałszerstwami amerykańskiej waluty).

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści nie chcą mediacji. Co dalej? Według danych ONZ, w konflikcie między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami zginęły od kwietnia br. ponad 4 tys. ludzi.
Rosyjski MSZ do USA."Opóźniacie to śledztwo" Rosja sugeruje, że Stany Zjednoczone opóźniają śledztwo w sprawie katastrofy pod Donieckiem samolotu malezyjskich linii lotniczych.
"Zaskakująca odwilż" na szczycie Azji i Pacyfiku Na spotkaniu państw APEC doszło do pojednawczego gestu między skłóconymi dotąd Chinami i Japonią, odnotowano też postępy w pracach nad porozumieniami handlowymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)