Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
04.10.2012 10:02

Przełom w stosunkach Rosji z Gruzją?

W parlamencie Gruzji zasiądą przedstawiciele siedmiu partii, w tym sześciu będących dotychczas w opozycji. Moskwa nie kryje optymizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wparlamencie Gruzji zasiądą przedstawiciele siedmiu partii, w tym sześciu bedących dotychczas w opozycji. Mandatami podzielą się: zwycięska koalicja Gruzińskie marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego i ugrupowanie prezydenta Micheila Saakaszwilego Zjednoczony Front Narodowy. Moskwa wyraża zadowolenie z wyników. *

Rosyjskie MSZ ocenia wynik wyborów parlamentarnych w Gruzji jako _ dążenie gruzińskiego społeczeństwa do zmian _. Rzecznik resortu rosyjskiej dyplomacji Aleksander Łukaszewicz poinformował, że jego kraj z uwagą obserwuje cały proces wyborczy w Gruzji.

Poniedziałkowe wybory wygrała opozycyjna koalicja Gruzińskie marzenie, zdobywając ponad 55 procent głosów. Na partię rządzącą prezydenta Micheila Saakaszwilego Zjednoczony Ruch Narodowy zagłosowało 40 procent wyborców.

Rzecznik rosyjskiego MSZ uznał, że wynik wyborów to ocena, jaką obywatele wystawili obecnym władzom za: kształtowanie polityki społecznej, ochrony praw człowieka i bezpieczeństwa na Południowym Kaukazie. _ Mamy nadzieję, że wreszcie Gruzini przystąpią do normalizacji kontaktów z sąsiadami _ - dodał Aleksander Łukaszewicz.

W dzień po wyborach w podobnym tonie wypowiedział się premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. _ To oznacza, że w parlamencie Gruzji pojawią się bardziej konstruktywne i odpowiedzialne siły _ - ocenił szef rosyjskiego rządu.

W samej Gruzji żaden z polityków zwycięskiej koalicji Gruzińskie marzenie nie odnosił się do stosunków z Rosją. Lider ugrupowania Bidzina Iwaniszwili podkreślał jedynie strategiczne znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonym i Unią Europejską.

Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz