Notowania

wojsko
26.05.2009 13:10

Przekręt na wojskowych mapach - 4 aresztowanych

Mapy wykonywali na sprzęcie armii żołnierze. Pieniądze brały podstawione firmy cywilne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Cztery osoby oskarżyła poznańska prokuratura wojskowa w sprawie nielegalnego zlecania produkcji map dla wojska przez podstawione cywilne firmy - poinformował szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk Tadeusz Cieśla.

Rzecznik MON Robert Rochowicz podkreślił, że postępowanie dotyczy lat 1998-2003. Jak dodał, żaden z podejrzanych nie służy już w armii, ostatni wojskowy odszedł w 2006 r. Resort, jak wskazał, nie ma więc związku ze sprawą, a wszelkich informacji udziela prokuratura.
Aktem oskarżenia, który trafił do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu objęto oficera i trzech cywili. W sumie w sprawie przewija się kilkanaście osób wojskowych i cywilnych. Zgodnie z aktem, zamówione przez wojsko w cywilnych firmach mapy wykonywali wojskowym sprzętem żołnierze.

_ - Przestępstwo zarzucane tym czterem osobom to przekroczenie uprawnień w związku z wykorzystywaniem sił wojska, ludzi i sprzętu na rzecz podmiotów cywilnych. Wiąże się to z wykonywaniem zadań w postaci map cyfrowych, które wojsko zamawiało u podmiotów cywilnych, a te podmioty nie miały ani sił ani środków na realizację tych zadań. Był ograniczony krąg firm, które otrzymywały zamówienia na te zadania, zarabiając na tym. Zlecały one te zadania jednostkom wojskowym, a ludzie w czasie przeznaczonym na inne zadania, przy wykorzystaniu wojskowego sprzętu i specjalistycznego oprogramowania _ - powiedział płk Cieśla.

Jak dodał, na razie trudno jest mówić jakie straty wojsko mogło ponieść wskutek tych działań. Wiadomo, że armia wydało na przygotowanie map w latach 1998-2003 roku 54 mln zł.

* [ Armia wyda miliony na nową siedzibę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/armia;wyda;miliony;na;nowa;siedzibe,140,0,454284.html )
* [ Armia pozbywa się majątku ]( http://news.money.pl/artykul/armia;pozbywa;sie;majatku,224,0,453600.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Osobom, którym zarzucono przekroczenie uprawnień grozi nawet dziesięcioletnie więzienie. Jak zaznaczył Cieśla, nie są to jedyne postawione im zarzuty.

Jak podało Radio Zet 13 osób, w tym 5 wysokich rangą oficerów dobrowolnie poddało się już karze i dostało wyroki od pół roku do 6 lat w zawieszeniu.

Tagi: wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz